Epidemie chřipky na jihu Čech zesílila. Víme, kde je nejvíce nemocných

ilustrační foto (zdroj shutterstock)

JIHOČESKÝ KRAJ – V Jihočeském kraji opět výrazně vzrostl výskyt akutních respiračních infekcí a chřipce podobných onemocnění. V právě končícím týdnu v kraji nemocnost v mezitýdenním srovnání celkově vzrostla na 2 211 případů na sto tisíc obyvatel regionu, což je o 23,9 procent.

Jak uvedla na základně dnešních dat ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová, Jihočeský kraj byl prvním českým regionem, kdy byl v minulém týdnu překročen práh epidemického výskytu. V tomto týdnu zde chřipková epidemie ještě zesílila.

„Nárůst jsme zaznamenali ve všech věkových skupinách. Nejvíce však ve věkové skupině předškolních dětí do pěti let, kde nemocnost vzrostla oproti minulému týdnu o 27,4 procent na 6 662 případů na sto tisíc obyvatel. V této věkové kategorii je tedy nejvyšší nemocnost,“ uvedla Kvetoslava Kotrbová.

Z chřipkových virů dominuje v populaci kraje chřipka typu A. „V týdnu jsme zaznamenali dva klinicky závažné případy chřipky. Jednalo se o muže a ženu ve věkové skupině 65+ z okresu České Budějovice a Jindřichův Hradec. V obou případech byla prokázána chřipka typu A a jednalo se o osoby se základním chronickým onemocněním. Letos tedy evidujeme v kraji tři závažné případy chřipky,“ uvedla Kvetoslava Kotrbová.

Průběh onemocnění je podle ředitelky Krajské hygienické stanice podobný. Začíná zvýšenou teplotou, která může přerůst v horečku, doprovází ji bolesti hlavy, kašel, rýma a celková únava až schvácenost. U dospělých pacientů se dostavují pocity bolesti svalů a kloubů. Nástup chřipky bývá ve srovnání s běžnou respirační infekcí zpravidla mnohem prudší a její příznaky jsou výraznější. Skoro vždy je doprovázena horečkou a bolesti jsou úpornější.

„Optimální doba pro prevenci očkováním je před zahájením chřipkové sezóny, nicméně i nyní očkování doporučujeme. Zásadní je ale v tomto období dodržování základních, a přitom jednoduchých pravidel prevence, kam patří správné a časté mytí rukou mýdlem pod horkou tekoucí vodou. Je důležité mnohem častěji větrat, zvýšit příjem tekutin a vitamínů hlavně z ovoce a zeleniny. Důležitá jsou i pravidla pohybu: Pokud to je možné, doporučujeme vyhýbat se přímému kontaktu s větším množstvím osob, v prostředcích hromadné dopravy se nedotýkat madel a ke smrkání používat jednorázové papírové kapesníky. Když už na sobě cítím příznaky nachlazení, je namístě ohleduplnost ke druhým, zbytečně nechodit do kolektivu, a i v domácím prostředí používat roušky,“ uvedla Kvetoslava Kotrbová.

Kde je nemocnost nejvyšší?

Co se týče jednotlivých okresů, nejvyšší nemocnost evidují hygienici v okresech Český Krumlov, kde je nemocnost 3 403 případy na sto tisíc obyvatel (+29,5 procent), a v okrese České Budějovice, kde je aktuální výskyt 2 934 případy na sto tisíc obyvatel a nemocnost tu v mezitýdenním srovnání vzrostla o 27,4 procent.

Prachaticko eviduje 2 098 případů na sto tisíc obyvatel okresu (+16,8 procent), okres Tábor 1 872 případů (+21,1 procent), Jindřichohradecko 1 531 případ (+15,3 procent), Strakonicko 1 391 případů (+20,3 procent) a Písecko 1 371 případů (+21,2 procent) na sto tisíc obyvatel okresu.

Epidemie výrazně zasahuje do režimu nemocnic, domovů pro seniory či škol a školek

Prachaticko: Trvá zákaz návštěv v Nemocnici Prachatice, a.s., která zakázala návštěvy vzhledem k záchytu chřipky u hospitalizovaných pacientů i personálu od čtvrtka 23. ledna 2020.

Písecko: Ve stejný den zakázal návštěvy Domov Rakovice. Na Písecku jsou zakázány návštěvy od 30. ledna 2020 v Alzheimercentru v Písku a od 31. ledna 2020v Diakonii ČCE – středisko Blanka v Písku.

Českokrumlovsko: Nemocnice Český Krumlov uzavřela areál pro návštěvy od 27. ledna 2020.

Českobudějovicko: Nemocnice České Budějovice od 28. ledna 2020 zakázala návštěvy dětem do patnácti let a osobám s příznaky respiračního onemocnění a omezila i režim návštěv u lůžka pro ostatní návštěvníky na maximálně dvě osoby na patnáct minut. Domov pro seniory Máj v Českých Budějovicích zakáže návštěvy od soboty 1. února 2020. Domov pro seniory U Hvízdala v Českých Budějovicích se uzavře pro návštěvy od pondělí 3. února 2020.

Strakonicko: Nemocnice Strakonice zakázala návštěvy od 30. ledna 2020, stejně tak Nemocnice Volyně a domov se zvláštním režimem Kotva při strakonické nemocnici. Ode dneška zakazuje návštěvy i Dům s pečovatelskou službou Lidická a Rybniční ve Strakonicích.

Tábor: Od 21. ledna 2020 jsou zakázány návštěvy v Senior domě v Soběslavi.