Vítězem 10. ročníku soutěže Vinařství roku 2019 se stalo rodinné vinařství VICAN

zdroj: vinarstviroku.cz

JIHOMORAVSKÝ KRAJ – Soutěž vyhlašuje a titul „Vinařství roku“ uděluje Svaz vinařů České republiky ve spolupráci s Národním vinařským centrem za významné podpory Vinařského fondu ČR, Jihomoravského kraje a statutárního města Brna.

Vítězem desátého ročníku soutěže Vinařství roku 2019 se stalo VICAN rodinné vinařství, které zároveň zvítězilo v kategorii střední vinařství s produkcí do 250 tisíc litrů za rok. V kategorii malé vinařství do 50 tisíc litrů za rok uspělo Gala Vinařství, a.s.. V kategorii velké vinařství nad 250 tisíc litrů za rok komisi nejvíce zaujal Vladimír Tetur. Ve finále se utkalo devět vinařství. Posuzovala je odborná komise složená ze zástupců širší odborné veřejnosti z řad vinohradníků a vinařů, Státní zemědělské a potravinářské inspekce, tisku, enologie, sommelierství, marketingu, prodeje vína a architektury a designu.

VICAN rodinné vinařství je mladé a moderní, barevné a pozitivní vinařství, které se nachází v Mušlově u Mikulova, v samém srdci Pálavy. Vinařství obhospodařuje pět viničních tratí, které se nacházejí v mikulovské vinařské podoblasti. „Na této soutěži se mi líbí, že nehodnotí pouze víno, ale přistupuje k oboru vinařství komplexně. Proto si ceny nesmírně vážím. Je to velká odměna naší usilovné práce a krásná vizitka pro celý region Pálavy,“ sdělil hned po vyhlášení majitel vinařství Tomáš Vican. „Za vinařstvím je vidět nejen kus tvrdé práce, ale zároveň nadšení, určitá hravost a láska k oboru. Věřím, že letošní vítěz by se opět mohl stát inspirací pro ostatní,“ uvedl prezident Svazu vinařů Tibor Nyitray.

Kategorii malé vinařství vyhrálo Gala Vinařství. I v tomto případě jde o rodinnou vinařskou firmu působící nad malebnou obcí Bavory v centru Pálavských vrchů. Kromě hlavních cen byly dále uděleny tyto ceny: Cena mladému vinaři enologovi do 40 let „Korunní – Enolog roku 2019“, kterou získal Ing. Bc. Jan Stávek, Ph.D. Cenu „Počin roku 2019“ získal Ing. Pavel Lacina s rodinou za projekt Vinaři jdou na dřeň. „Cenu prof. Viléma Krause, CSc.“ pro významnou vinařskou osobnost a její celoživotní přínos v oboru vinohradnictví nebo vinařství obdržel Ing. Antonín Šťastný. Více informací naleznete na www.vinarstviroku.cz.