Hrad Velhartice opouští dlouholetý úspěšný kastelán!

PLEŇSKÝ KRAJ – Nejdéle sloužící kastelán jednoho z mnoha objektů, které patří pod správu Národního památkového ústavu, opouští po dlouhých a úspěšných letech svůj velkolepý hrad Velhartice.

Petr Mejstřík poté, co si plnil svůj klukovský sen a nějaký čas pracoval jako řidič kamionu, zahájil v květnu roku 1983 dráhu správce hradu Velhartice. Zde ho ale čekal opravdu nelehký úkol. „Když jsem sem přišel, prakticky celý areál byl v havarijním stavu. Uniformou kastelána byly v té době montérky,“ popisuje bývalý kastelán počáteční těžkosti. Postupně se mu však podařilo navrátit velhartický hrad k životu a k jeho nynější kráse.

Došlo k obnově Rajského paláce i Huertova křídla včetně obnovy renesančních arkád a opravě kamenného mostu. Do předhradí byl umístěn soubor staveb lidové architektury, bylo vybudováno zázemí pro správu hradu i návštěvníky. Ze zříceniny pivovaru je dnes stylová restaurace, nechybí zde výstavní prostory a přednáškový sál. Hrad Velhartice se, i díky široké nabídce kulturních akcí, stal druhou nejnavštěvovanější památkou Plzeňského kraje.

Důvodem, proč Petr Mejstřík odchází z funkce kastelána, není pouze věk, jak sám vysvětlil: „Po šestatřiceti letech cítím, že hrad potřebuje nový impulz, nový drajv. A dokud je dost fyzických sil, chci se věnovat i jiným věcem. Plánů mám celou řadu…“ V minulosti každý hradní pán toužil po zdárném synu, kterému by mohl své dílo předat. Současná situace na Velharticích v této tradici pokračuje v linii kastelánské, a tak velhartický správce Petr Mejstřík po 36 letech předal svůj úřad nejstaršímu potomkovi Matějovi, který věří, že co se „ve světě“ naučil, použije pro další zvelebení tohoto krásného místa.

Matěj Mejstřík se na Velharticích před 34 lety narodil, prožil na romantické zřícenině krásné dětství a tátovi rád i nerad pomáhal vyklučit hrad z náletových dřevin a hromad kamení. „Vážím si práce svého otce, který zapomenutou, rozpadlou památku v blízkosti železné opony a mimo turistické trasy svým velkým pracovním nasazením a s pomocí mnohých přátel a nadšených lidí vzkřísil opět k životu. V současné době hrad Velhartice patří mezi dobře spravované a hojně navštěvované památky,“ nešetří chválou nový kastelán.

Loni v dubnu vyhrál výběrové řízení na Velhartického kastelána, kterým se oficiálně stal na začátku tohoto měsíce. O svých plánech v roli kastelána má poměrně jasno: „Hrad jde dobrým směrem, a tak doufám, že i pod mou správou bude úspěšně plout ve vodách cestovního ruchu a bude návštěvníky stále něčím nápaditým překvapovat.“ Hrad má zásadní rekonstrukci za sebou, jsou zde zpřístupněny dva prohlídkové okruhy – gotický hrad a renezanční zámek, budova bývalého pivovaru slouží k interaktivním výstavám.

V současné době se například počítá s opravou a renovací východního pláště jižního paláce a realizací nového návštěvnického okruhu zpřístupněním původních hradních sklepení v této části hradu. „Rád bych se držel našeho hradního motta Hrad, který vás mile překvapí či Náš hrad pro vaši rodinu. Chci, aby Velhartice byly místem, kde lze spočinout a vnímat krásu přírody a památky všemi smysly a uvědomit si i rozměr věčnosti, který je vetkán do každého dne,“ uzavírá Matěj Mejstřík a láká tak zároveň k návštěvě a úniku z běžných dní.

Zdroj fotografií: NPÚ