Bude se znovu rozhodovat o nové nemocnici? Kraj k tomu vyzvalo ministerstvo vnitra

Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock

ZLÍNSKÝ KRAJ – Ministerstvo vnitra vyzvalo Zlínský kraj, aby znovu projednal stavbu nové nemocnice ve Zlíně – Malenovicích. Podnětem bylo několik stížností, které podali radní Kroměříže, občané i další subjekty. Rozhodnutí o stavbě padlo loni v prosinci na nečekaném zařazení tohoto bodu v závěru jednání zastupitelstva a podpořila ho jen nejtěsnější většina, tedy 23 ze 45 zastupitelů.

Podle ministerstva vnitra by Zlínský kraj měl informace o chystaném projednávání stavby nemocnice v souladu se zákonem o krajích předem zveřejnit jako součást návrhu programu na úřední desce. „Zastupitelstvo by mělo v těchto bodech po řádně proběhlé diskusi, včetně uplatnění práv zastupitelů a občanů kraje vyjádřit se, znovu rozhodnout, případně alespoň potvrdit, že setrvává na již přijatých usneseních,“ uvedl Ondřej Krátoška z odboru tisku a PR ministerstva vnitra.

Radnice se obává o dostupnost a kvalitu zdravotní péče obyvatel Kroměřížska

Souhlas s rozhodnutím ministerstva vyjádřil i starosta Kroměříže Jaroslav Němec (Nezávislí). „Kraj jednal v rozporu se zájmy občanů Kroměříže a celého Kroměřížska. Od prvního okamžiku, kdy vedení Zlínského kraje se záměrem stavět novou nemocnici přišlo, tvrdíme, že není jasné, jak bude v budoucnu vypadat péče o zdraví obyvatel Kroměřížska. Máme oprávněné obavy, že se dostupnost a kvalita péče zhorší. Kraj tyto obavy nevyvrací, místo toho s námi vůbec nekomunikuje,“ povzdechl si starosta.

Postup Zlínského kraje podle něj mohl porušit práva občana kraje vyjadřovat se na zasedání zastupitelstva k projednávaným věcem a také porušit povinnost kraje hospodařit s majetkem transparentně. Ministerstvo vnitra požádalo Zlínský kraj o vyjádření a o informace k jeho dalšímu postupu. „Ministerstvo vnitra v závislosti na postoji kraje určí svůj další postup,“ dodal Krátoška.

Kroměřížští radní upozorňují na nejasnosti a rizika

Vedení kroměřížské radnice upozorňuje na nejasnosti a možná rizika vyplývající ze stavby nové nemocnice ve Zlíně – Malenovicích dlouhodobě. Naposledy loni v dubnu rada přijala usnesení, v němž konstatuje, že záměr není dostatečně připravený a nemá podporu veřejnosti. Žádná z politických stran, které jej podporují, neměla před krajskými volbami v roce 2016 stavbu nové nemocnice v programu. Podle kroměřížských radní by o ní měli rozhodnout občané ve volbách v příštím roce, ať už podporou či odmítnutím strany a hnutí, které budou stavbu nemocnice v Malenovicích prosazovat.

Nevyjasněná je podle nich také cena a financování stavby. Kraj mluvil nejprve o ceně šest miliard, nyní hovoří o osmi miliardách. Není jasné, na úkor čeho by se takto velká investice financovala, pokud by například přišla hospodářská krize. Zásadní je pro radní především možný dopad stavby nové nemocnice na nemocnici v Kroměříži. Rada se obává, že stávající úroveň péče v kroměřížské nemocnici zachována nebude, že odejde část personálu a některé úkony budou převedeny do malenovické nemocnice.