Konice na Olomoucku se pyšní největší sbírkou seker. Přijeďte se podívat!

Muzeum řemesel Konice - sbírka seker. Foto: Tomáš Továrek. Zdroj: mekskonice.cz pro novinykraje.cz

Velkou atrakcí městečka Konice, ležícího uprostřed Drahanské vrchoviny s protékající říčkou Romží, je muzeum řemesel Konicka, jehož součástí je i největší sbírka seker v České republice. A vězte, že ta největší sekera byla zapsána do České knihy rekordů.

Dominantou města je barokní zámek, kde můžete navštívit Muzeum řemesel s ojedinělou expozici zvyků a řemesel a ukázkami vzácných předmětů. Nejdříve vám průvodce povypráví něco o historii zámku a potom se již můžete seznámit s řadou řemesel, která mají na Konicku dlouholetou tradici, jako např. pivovarnictví, mlynářství, kovářství, vahařství, tkalcovství, krejčovství a řada jiných. Za nejvzácnější exponát je považován nejstarší věžní hodinový stroj na Konicku. Přijeďte obdivovat zručnost a vynalézavost našich předků a zavzpomínat si na staré dobré časy.

Sbírka seker

Kuriozitou muzea je netradiční sbírka různých druhů seker. Člen a zakladatel spolku Muzea řemesel Konicka z.s., Pavel Šín, dosáhl jejího zapsání do Guinnessovy knihy rekordů. Řemeslo má na Konicku několikasetletou tradici a právě sekery byly v tomto lesnatém regionu častým pracovním nástrojem. Dozvíte se o historii seker, o tom, z čeho a jak se vyrábějí, které a proč jsou nejlepší. Uvidíte zde sekery lesnické, tesařské, řeznické, hasičské, kamenické, kovářské či kamnářské. Některé jsou staré i několik tisíc let. Vystavena je tu také replika katovské sekery. Součástí expozice, na které se podílí město Konice, je i pěstní klín z doby kamenné či sekeromlat z doby bronzové. Sekera je jedním z nejstarších pracovních nástrojů. V archeologických vykopávkách byly nalezeny sekery z kamene, později byly vyráběny z bronzu a nakonec z železa a oceli.

Zámek Konice. Foto: Tomáš Továrek. Zdroj: mekskonice.cz pro novinykraje.cz

A ještě jedním unikátem se mohou Konice pochlubit. Je jím největší sekyra i největší pila dvoumužná v České republice. Univerzální tesařská sekera vznikla díky zápalu kastelána zdejšího zámku. Byla vytesána z jednoho kmene jasanu a měří celkem 606 cm. Výška sekery je 2015 mm, obvod topora je v nejširším místě 127 centimetrů a najdete ji před konickým zámkem. V roce 2015 byla Největší sekera zapsána do České knihy rekordů.

Památky a příroda

Další významnou památkou města je chrám Narození Panny Marie. V interiéru se nacházejí zachovalé náhrobky a erby rytířů ze Švábenic. Patrně nejstarší dochovanou stavbou ve městě je pak hřbitovní kostel sv. Jana Křtitele. Jeho původ se odvozuje od data na zvonu ve vížce kostela (1560). V současné době slouží jako smuteční síň.

Městečko Konice leží v Olomouckém kraji asi 18 km severozápadně od Prostějova v oblasti Drahanské vrchoviny, v příjemně zvlněné oblasti, kde se malebně střídají pole a louky s rozsáhlými lesy. Okolí Konice láká k nenáročným procházkám, např. k rybníkům pod Konicí, na Skalky, na Střelnici, do Zaloučí, na Březský vrch a dalších míst. V letním období poskytují okolní lesy množství hub, malin a ostružin. V zimě bývá v provozu lyžařský vlek v Kladkách (asi 8 km od Konice), zvlněný terén je v zimě hojně využíván běžkaři. Konice je východiskem pro pěší turistiku i pro cykloturistiku (kolo lze přepravit do Konice vlakem).

Historie města Konice

První písemná zmínka o Konici pochází z roku 1200. Tehdy tu stála tvrz, která měla za úkol chránit důležitou obchodní stezku, která vedla přes Moravu do Čech. Název města je odvozený od slova konírna. Zámek, na který navazuje kostel Narození Panny Marie, nechal vystavět představený premonstrátského řádu Norbert Želecký z Počenic na místě bývalé tvrze v letech 1703 – 1705. V koncertním sále mohou návštěvníci vidět vzácnou fresku z 1. pol. 18. století s názvem Stolování svaté rodiny od významného malíře Jana Jiřího Etgense. V současné době je zámek majetkem města Konice. Sídlí zde Městské kulturní středisko, Knihovna, Mateřské centrum Srdíčko a Turistické informační centrum, které zajišťuje prohlídky zámku a expozic Muzea řemesel Konicka z.s.

Místo

Olomoucký kraj, okres Prostějov, Konice

Kontakt

Turistické informační centrum Konice
Kostelní 46, 798 52 Konice
tel.: +420 582 334 987, +420 739 333 721
e-mail:
icko.konice@seznam.cz
www.mekskonice.cz
www.konice.cz

Otevírací doba muzea

září – květen: pondělí – pátek prohlídka v 9, 10, 11, 13, 14 a 15 hodin

Mimo sezónu je možné prohlídku telefonicky domluvit i na víkend (upozornění: je tu 50% přirážka na vstupném).

červen – srpen:

pondělí – pátek prohlídka v 9, 10, 11, 13, 14 a 15 hodin
sobota prohlídka v 9, 10, 11, 13, 14, 15 a 16 hodin
neděle prohlídka v 14, 15 a 16 hodin

Vstupné do muzea

základní 80 Kč, snížené 60 Kč, rodinné 220 Kč

Kde se najíst a ubytovat?

Penzion U Sedláka
Kladky 184, 798 54 Kladky – Ošíkov
tel.: +420 731 154 417
e-mail:
penzionusedlaka@penzionusedlaka.cz
www.penzionusedlaka.cz