Opravené Skalecké kapličky se staly středočeskou Památkou roku 2019!

Zdroj: Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska

STŘEDOČESKÝ KRAJ – Nad Mníškem pod Brdy se v nádherné přírodě brdských lesů nachází unikátní komplex 14 zrekonstruovaných kapliček křížové cesty. A právě ten se stal Památkou roku 2019 ve Středočeském kraji. O vítězné památce rozhodli účastníci konference Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a postupuje a do celostátního finále, které se bude konat v březnu v Jihlavě.

Zrekonstruované kapličky jsou součástí barokního areálu Skalka, který tvoří kostelík, klášter, křížová cesta, poustevna. Po všech opravách Skalka postupně dostala zpět svoji tvář. Je oázou ticha a míru a pro svůj duchovní náboj ji vyhledávají věřící. V současné době slouží k pořádání výstav, koncertů a svatebních obřadů. O tradiční červencové Skalecké pouti, která má více jak 200 letou tradici, je v areálu sloužena mše pod širým nebem.

Rekonstrukce kapliček křížové cesty proběhla naposledy v letech 1991-1992, až do roku 2014 tu žádné další opravy ani udržovací neproběhly. Na obnovu kapliček byly vyčleněny krajské dotace, další finance šly z rozpočtu města a z veřejné sbírky. V roce 2017 byly stavební opravy kapliček dokončeny. O rok později bylo s Římskokatolickou církví a kameníkem Martinem Mikulou dojednáno osazení kapliček kamennými motivy křížové cesty, ke kterému došlo v roce 2019.

Klášter a kostelík v barokním areálu Skalka jsou v provozu od dubna do října. Vzhledem k nepřetržitému provozu bufetu a hojnému vyhledávání kapliček křížové cesty turisty je barokní areál Skalka využíván celoročně.

 

Kaplička před opravou: Zdroj: Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska