Tarif IDOL bude platit u všech dopravců v Libereckém kraji

LIBERECKÝ KRAJ – Ve všech spojích zajišťujících dopravní obslužnost na území kraje bude možné i v letošním roce používat jízdní doklady Integrovaného dopravního systému Libereckého kraje (IDOL). Dohodu s krajem podepsaly i České dráhy. Arriva uzavřela akceptaci IDOL již na podzim loňského roku.

Na základě dohody bude dopravce uznávat tarif IDOL na linkách R14A (úsek Stará Paka – Turnov – Liberec a zpět) a R14B (Liberec – Česká Lípa hl. n. a zpět).

„Jsem rád, že na dohodu o podmínkách integrace vlaků dálkové dopravy přistoupily i České dráhy. Cestující tak budou moci využívat služby tarifu IDOL bez komplikací,“ uvádí krajský náměstek pro resort dopravy Jan Sviták a dodává: „Jsme si vědomi toho, že uznávání jízdních dokladů IDOL může vést ke snížení tržeb dopravce. České dráhy proto souhlasily s uznáváním jízdních dokladů IDOL pouze za podmínky, že jim bude Liberecký kraj negativní ekonomické dopady kompenzovat. Potřebujeme však znát maximální výši, aby to nedopadlo jako státní kompenzace, které původně limit neměly.“

Již v loňském roce se kraj dohodl na akceptaci jízdních dokladů IDOL dle platných smluvních podmínek se společností ARRIVA vlaky, která zajišťuje dálkovou dopravu pro ministerstvo dopravy na zbylých tratích v kraji. ARRIVA uznávání dokladů akceptuje bez nároku na úhradu propadu tržeb.

Ministerstvo dopravy již několik let plánuje zavedení jednotného tarifu pro celou zemi, a to od prosince letošního roku. „Termín ale závisí na tom, jak budou dopravci na jednotné jízdné reagovat svojí cenovou politikou. Pokud se ministerstvu dopravy nepodaří celorepublikový systém jízdného zavést, navrhne kraj státu své vlastní řešení. Tím by mohlo být uzavření dohod se všemi dopravci. Jednat o tom také budeme s novým ministrem dopravy Karlem Havlíčkem,“ dodal hejtman Martin Půta.

Foto: Tomáš Branda a Liberecký kraj