Malý mravenečník dělá radost ve zlínské zoo. Maminky se ale rozhodně nepustí

Foto: Archiv Zoo Zlín

ZLÍN – Zoo Zlín už slaví první letošní přírůstky. Sameček mravenečníka velkého se narodil 4. ledna čtyřleté samičce Miffi, pro kterou je mládě jejím prvním potomkem. Podle chovatelů se ale projevuje jako zkušená matka a pečlivě se o něj stará.

Vybíravý gurmán zvládne spořádat třicet tisíc mravenců denně

Po narození se mládě okamžitě vyšplhalo na matčin hřbet, kde se pevně chytilo dlouhé srsti. Takto se bude „vozit“ téměř rok. „Jak naše průběžné kontroly potvrdily, sameček je opravdu ve skvělé kondici a zdárně prospívá. Při narození vážil kilo a půl, nyní je to přes tři kila,“ uvedl hlavní zoolog Kamil Čihák.

Prvních šest měsíců života bude malý sameček závislý výhradně na mateřském mléku, poté začne postupně zkoušet potravu dospělých. Ve volné přírodě by si pochutnával výhradně na mravencích, kterých dospělý jedinec dokáže denně spořádat kolem třiceti tisíc. Zajistit takové množství mravenců je v zoologické zahradě prakticky nemožné, ve Zlíně je proto krmí speciální instantní směsí dováženou z Nizozemí. „Její složení přesně odpovídá potřebám mravenečníků, na vytvoření směsi se podílel tým zoologů a veterinářů,“ doplnil Kamil Čihák.

Foto: Archiv Zoo Zlín

Partnerské problémy umí vyřešit dlouhé drápy

Chov mravenečníků velkých není jednoduchou záležitostí. Největší úskalí spočívá při samotném spojování samce a samice. „Mravenečníci ve volné přírodě žijí samotářsky, obě pohlaví se potkávají pouze v období rozmnožování. Jsou to silná zvířata, když se navíc podíváte na jejich vybaveni, na jejich drápy, může to být opravdu dost náročné a nebezpečné. Pokud by si navzájem nesedli, útočili by na sebe a snažili se jeden druhého vyhnat. I pro chovatele se jedná o zvíře, na které si musí dávat pozor,“ vysvětli hlavní zoolog Kamil Čihák.

Březost samice trvá něco málo přes šest měsíců, na svět přichází většinou jen jedno mládě. Pečuje o něj výhradně samice. „Mládě se osamostatňuje kolem druhého roku věku, v tuto dobu i naši zoo opouští a míří do nového domova,“ doplnil Kamil Čihák.

Domovinou mravenečníka velkého jsou pampy a pralesy Střední a Jižní Ameriky. Tělo mravenečníka je nápadně stlačené z boků, začíná úzkou trubkovitou hlavou a končí mohutným ocasem. Nemají žádné zuby, pouze výrůstky v ústech a v žaludku. Ve volné přírodě se živí mravenci a termity. Jejich deset centimetrů dlouhé drápy dokážou bez problémů rozbít silné stěny termitiště, k chytání potravy pak skvěle slouží dlouhý jazyk. Měří úctyhodných šedesát centimetrů, mravenečník jej dokáže vypláznout až stopadesátkrát za minutu. Nejvyvinutějším smyslem je čich, který je čtyřicetkrát lepší než čich člověka.

Foto: Archiv Zoo Zlín

Odchovat mláďata není jednoduché

Zlínská zoo chová mravenečníky velké od roku 2004. Rodičovský pár tvoří samice Miffi a jedenáctiletý samec Jose, který do zoo přišel v roce 2011 z brazilské Belo Horizonte. Mravenečníky velké chová v Evropě 76 institucí, za uplynulého půl roku se v nich ale narodilo jen 16 mláďat.

Zvířata zimu tráví v chovatelském zázemí expozice. Na první návštěvu venkovního výběhu tak matka s mládětem zamíří pravděpodobně až na počátku dubna.