Mladí filantropové vybrali na pomoc druhým 900 tisíc, na Vysočině pomáhali v Janštejně nebo nemocné kamarádce v Malči

Setkání mladých filantropů. Foto: Nadace Via

VYSOČINA – V roce 2019 se našlo více než 273 dětí a mladých lidí, kteří věnovali svůj volný čas filantropii. Patnáct týmů Dobro-druhů ve spolupráci se svými patrony uspořádalo na 55 dobročinných akcí, jejichž výtěžek putoval do rukou potřebných jednotlivců i na konto neziskových organizací. Na Vysočině šlo o projekt Dáme vaší tváři úsměv dívek z výchovného ústavu v Janštejně a o projekt žáků a dobrovolných hasičů z Malče, kteří připravili projekt Pomáhám Klárce z Malče.

Akce, které se konaly v deseti krajích, navštívilo přes 21 tisíc návštěvníků. Třetina z nich přispěla na dobročinné účely. Dívky z výchovného ústavu v Janštejně ve svém volném čase pomáhají jak v domově důchodců, tak v psím útulku v sousední vesnici. Opuštění psi si je získali natolik, že se rozhodly spojit svoje síly a vydělat peníze na chod útulku a veterinární péči. Každá z dívek něco umí – některá vyrábět náramky, jiná malovat, několik z nich umí dobře šít. Výrobky prodávaly na předvánočních jarmarcích v okolí, kde také informovaly o činnosti útulku a možnostech pejsky adoptovat. „Podařilo se jim tak vydělat 10 747 Kč, dalších 17 961 Kč nasbíraly pomocí výzvy na Darujme.cz, a na pomoc útulku tak věnovaly 48 708 Kč,“ upřesnila Kristina Papoušková, programová manažerka programu Dobro-druzi.

Druhým velmi záslužným projektem z Vysočiny je Pomáhám Klárce z Malče. Žáci ZŠ a dobrovolní mladí hasiči spojili své síly. „Rozhodli se pomoci mladé dívce, která se už podruhé pouští do svého boje s leukémií. Společně připravili dvě benefiční akce,“ popsala Kristina Papoušková s tím, že jednou z nich bylo sportovní odpoledne plné běhu, kde bylo kromě závodění možné zakusit i lokální fairtrade produkty nebo si koupit vlastnoručně vyrobené sáčky na svačinu. Další akcí byla fairtrade snídaně, která kromě výběru peněz posloužila k setkání sousedů nad dobrým jídlem. Celkově se Malečským podařilo na pomoc Klárce vybrat 68 727 Kč.

Týmy z celé republiky pomáhaly hendikepovaným kamarádům, seniorům, maminkám ve složité životní situaci, slonům nebo i želvám. Na dobré účely se jim podařilo vybrat 537 326 Kč, které Nadace Via navýšila na celkových 906 288 Kč. Dohromady za uplynulých sedm let putovalo na dobrou věc díky Dobro-druhům téměř pět milionů korun.

I letos se mohou děti a mladí stát Dobro-druhy. Do nového ročníku se týmy mohou hlásit až do 9. března.