Na Česko se žene velmi silný vítr. Zasáhne i Jihočeský kraj

ilustrační foto (zdroj pixabay.com)

JIHOČESKÝ KRAJ – Meteorologové dnes před polednem vydali výstrahu před velmi silným větrem. V souvislosti s ní upozorňují na možné komplikace v dopravě a popadané stromy. Varování před velmi silným větrem platí pro celý Jihočeský kraj.

Výstraha s vysokým stupněm nebezpečí by měla podle dosavadních údajů Českého meteorologického ústavu platit od neděle 9. února 2020 od šesti hodin večer do úterý 11. února 2020 do šesti hodin večer. „Foukat by měl velmi silný jihozápadní až západní vítr místy s nárazy kolem 90 kilometrů za hodinu,“ uvádí meteorologové.

V souvislosti s výstrahou jsou tedy očekávána poškození stromů a lesních porostů, škody na majetku a některých budovách. Hrozí také přerušení elektrického vedení. Lidé by mohli přijít k úrazu uvolněnými předměty, zlomenými větvemi nebo vyvrácenými stromy. Očekávat lze samozřejmě komplikace v dopravě z důvodu silných poryvů větru a popadaných stromů.

„Doporučuje se zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky a podobně. Omezit pohyb venku i jízdy autem. Nezdržovat se a neparkovat zejména v okolí starších budov, v blízkosti větších stromů a vysokých stožárů. Nechodit do lesa a nepřibližovat se k spadlým drátům elektrického vedení. V případě nutnosti jízdy jet maximálně opatrně a pomalu. Na horách omezit vycházení a nevydávat se na túry. Dodržovat pokyny Horské služby,“ upozorňují meteorologové.