Dejte pozor! Na Zlínský kraj udeří silný vítr

Ilustrační foto. Zdroj: HZS Zlínského kraje

ZLÍNSKÝ KRAJ – Česko v noci zasáhne orkán Sabine. Meteorologové vydali výstrahu před silným větrem, který se přežene i přes Zlínský kraj. V největší síle udeří v pondělí, kdy v nárazech dosáhne rychlosti přes 90 km/h. Může lámat stromy, způsobit škody na budovách i v energetice a komplikovat dopravu.

Výstraha meteorologů vejde v platnost v neděli s desátou hodinou večer. Jihozápadní vítr může dosahovat rychlosti až 70 km/h. Největší intenzity nabude mezi pondělní šestou ráno a pátou odpoledne, kdy v nárazech bude vát rychlostí více než 90 km/h. Neopustí nás ještě ani v úterý. Rychlostí sice klesne na 65 km/h, výstraha meteorologů ale potrvá až do osmé večer.

Odborníci z Českého meteorologického ústavu varují před možnými škodami na budovách a před komplikacemi způsobenými polámanými větvemi a popadanými stromy, které mohou přerušit elektrické vedení. Pozor by si měli dát také řidiči. Některé silnice mohou být neprůjezdné a silný vítr může způsobit převrácení prázdných nákladních aut.

Meteorologové doporučují zajistit okna a dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty a zabezpečit skleníky. Podle možností je lépe omezit pohyb venku i jízdu autem, případně raději snížit rychlost a jet velmi opatrně. Nezdržujte se a neparkujte zejména v okolí starších budov, v blízkosti větších stromů a vysokých stožárů. Raději také nechoďte do lesa a nepřibližujte se k spadlým drátům elektrického vedení.