Lásku je možné najít i tam, kde ji nikdo nehledá!

Příběh o štěněti slepeckého psa, které změnilo životy dvou dospělých lidí vyrovnávajících se s nepřízní osudu, vypráví  televizní film režisérky Olgy Dabrowské s názvem Alma. Do hlavních rolí romantického dramatu režisérka obsadila Terezu Nvotovou, jež představuje klavíristku Marii, která přijde vlivem dědičné nemoci o zrak, a Pavla Řezníčka do role podnikatele, jenž po krachu své firmy odchází za svým otcem, cvičitelem vodicích psů, na vesnici. 

Hlavním hrdinou příběhu je štěně, které spojilo životy dvou lidí. Těmi jsou Pavel Řezníček a Tereza Nvotová, kteří v životě hodně ztratili, ale společně mají šanci najít něco nového. Krach firmy doprovázený rozpadem manželství donutí podnikatele ve středním věku Karla utéct před věřiteli ke svému otci, který se v malé vsi živí cvičením vodicích psů pro nevidomé. „Karel se v klidu rodného domu pokouší vyrovnat s neúspěchem a rozmýšlí se, jakým směrem se v životě vydat. Současně se ale prostřednictvím otce seznamuje i s obtížemi tréninku těchto speciálních psů. Jedním z nich je Alma, štěně labradorského retrívra, která právě prochází šestiměsíčním výcvikem,“ přibližuje Řezníček. 

Za známým cvičitelem přijíždí i studentka klavíru Marie, jíž dědičná choroba připravila o poslední zbytky zraku. Díky roztomilé fence se oba lidé setkají a postupně zjišťují, že společně mohou své životní krize zvládnout. „Film by měl povzbudit lidi, aby překonávali překážky a poprali se s těžkou situací, když přijde,“ poznamenala režisérka Olga Dabrowská. „Pes propojí životy obou těchto lidí, kteří něco ztratili (zrak nebo podnikatelský úspěch) a záhy dostávají šanci něco jiného najít,“ dodává. Almu hrají dvě fenky labradorského retrívra: Betty a Ira. A to proto, že podle scénáře pes během natáčení zestárne asi o rok. Betty i Ira jsou vodicí psi před dokončením výcviku.   „Diváci se dozví, jak tito psi prochází výcvikem, získávají vztah k novému pánovi a jak se musí naučit řešit spoustu zapeklitých situací, do nichž se jeho páníček může při pohybu v neznámém prostředí dostat,“ vysvětlila Dabrowská. S vodicími psy se jí proti původnímu očekávání pracovalo velmi dobře, prý dokonce lépe než s dětmi. Sama si také chůzi po boku těchto zvířat a s neprůhlednými brýlemi na očích vyzkoušela. „Na první pokus je to velmi těžké a máte pocit, že to nezvládnete. Nic nevidíte, do všeho narážíte a musíte se spolehnout jen na psa. Nakonec zjistíte, že mu věřit můžete a on vás pak provede všemi nástrahami,“ prozradila.

Zdroj ČT