Meteorologové zvyšují stupeň výstrahy před větrem. Velmi silný vítr zasáhne celý Olomoucký kraj

foto Pixabay.com

OLOMOUCKÝ KRAJ – V pátečním článku jsme vás informovali o tom, že meteorologové vydali výstrahu před silným větrem, který v tuto dobu již sužuje Velkou Británii a během noci by měl zasáhnout i Olomoucký kraj. Tento vítr už má i svoje jméno. Je to orkán Sabine, ale očekává se, že jak bude postupovat republikou, bude postupně ztrácet svoji sílu. Meteorologové ale i tak dnes zvýšili stupeň výstrahy, takže velmi silný vítr by měl zasáhnout všechny okresy Olomouckého kraje.

Vítr by měl začít zesilovat dnes ve 22 hodin, kdy nárazy větru mohou dosáhnout až 70 kilometrů v hodině. Od zítřejších 6 hodin ráno se očekává, že nárazy zesílí až na 90 kilometrů v hodině. Takto silný vítr působí komplikace v dopravě, kdy spadané stromy blokují silnice a železnice, odnáší střechy budov a poškozuje elektrické vedení, takže může způsobit i výpadky v zásobování elektrickou energií.

Meteorologové doporučují zajistit okna a dveře, upevnit volně uložené předměty, nezdržovat se v blízkosti velkých stromů a stožárů a neparkovat na takových místech, jelikož hrozí úrazy uvolněnými předměty, zlomenými větvemi nebo vyvrácenými stromy. Pokud máte někam namířeno, sledujte vývoj situace na internetu, ve sdělovacích prostředcích a sledujte dopravní zpravodajství. Dále doporučují nechodit do lesa a nepřibližovat se ke spadlým drátům elektrického vedení. V případě nutnosti jízdy jet maximálně opatrně a pomalu. Na horách se pak doporučuje nevydávat se na túry a dodržovat pokyny Horské služby.

Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček na webových stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu v souvislosti s očekávaným silným větrem říká: “Situaci od soboty detailně monitorujeme. Jsme v trvalém kontaktu s drážními hasiči, silničáři, letovým provozem, provozovateli přenosové soustavy i energetiky. Nic nepodceňujeme a budeme průběžně informovat veřejnost.” Dále ministr doporučuje preventivně si zabezpečit lednice a mrazáky a nabít mobily a notebooky pro případ, že by došlo k výpadku proudu.