Meteorologové zvýšili výstrahu. Vítr může i na jihu Čech dosáhnout hranice orkánu

ilustrační foto (zdroj HZS Jihočeského kraje)

JIHOČESKÝ KRAJ – Již v pátek meteorologové vydali výstrahu před velmi silným větrem, který se žene do Česka (informovali jsme zde). Dnes navíc ještě zvýšili stupeň nebezpečí, a to na extrémní. Orkán Sabine má do České republiky dorazit v noci z neděle na pondělí, nejsilnější by měl být v pondělí.

Varování platí pro celý Jihočeský kraj. V neděli večer a v noci na pondělí bude totiž zesilovat jihozápadní vítr. „V průběhu pondělního rána a dopoledne bude přes naše území k východu postupovat výrazná studená fronta a za ní se vítr změní na západní a v nárazech bude místy, zejména v Čechách, dosahovat 70 až 100 kilometrů za hodinu, ojediněle kolem 110 kilometrů za hodinu,“ uvádějí meteorologové. Mohl by tak dosáhnout hranice orkánu.

V pondělí večer a zpočátku v noci na úterý vítr přechodně zeslábne. V úterý k ránu a dopoledne však opět od západu zesílí a v nárazech bude místy dosahovat kolem 70 kilometrů za hodinu, ojediněle i vyšší.

V pohotovosti tak budou všechny složky záchranného systému, ale také třeba energetici nebo silničáři. Nic nepodceňuje ani ministerstvo dopravy a ministerstvo průmyslu a obchodu. „Vypadá to, že vítr bude silnější, než se původně předpokládalo, nechceme nic podcenit. Nemusí to být nic vážného, ale je lepší být připraven. Vůbec poprvé funguje koordinovaná skupina veškeré dopravy a energetiky,“ říká ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček.

Připomínáme doporučení, jak se chovat v případě silného větru:
– Sledujte aktuální situaci. Preventivně si zajistěte okna a dveře, odstraňte, případně upevněte volně uložené předměty a omezte pohyb venku i jízdu autem.
– Nezdržujte se a neparkujte v okolí starších budov, větších stromů a vysokých stožárů.
– Nechoďte za silného větru do lesa a nepřibližujte se k případným spadlým drátům elektrického vedení.
– Omezte horské túry a respektujte pokyny horské služby.
– Jezděte a cestujte maximálně opatrně.
– V případě bezprostředního ohrožení volejte hasiče na číslo 112 nebo 150.

Aktuální situaci pro vás samozřejmě budeme během zítřka sledovat.