Kvůli silnému větru v Jihomoravském kraji měli hasiči 146 výjezdů

zdroj: HZS JMK

JIHOMORAVSKÝ KRAJ – V souvislosti se silným větrem jihomoravští hasiči zasahovali k 20. hodině u 146 událostí. Zatím nepřekročili čísla z minulého týdne. Hodně práce mělo operační středisko a operátoři tísňových linek, kteří odbavovali hovory i z jiných přetížených krajů.

V souvislosti se silným větrem jihomoravští hasiči řešili v okrese Blansko 50 událostí, Brno-město 6, Brno-venkov 24, Břeclav 15, Hodonín 13, Vyškov 12 a Znojmo 26 událostí. Na Blanensku se nejčastěji se jednalo o vyvrácené stromy. „Žádné rozsáhlé škody nebo zranění jsme nezaznamenali. Jednalo se převážně o jednotlivě vyvrácené stromy na silnicích napříč celým regionem. Nejvíce zásahů bylo na Boskovicku,“ řekl mluvčí jihomoravských hasičů Petr Příkaský. V Blansku se u jednoho z domů uvolnily na oknech žaluzie. V místní části Lažánky hasiči museli zajistit plechový zahradní domek, který vítr odvál na sousední pozemek.

V Brně v pondělí město preventivně uzavřelo městské parky a hřbitovy. Volně přístupné parky jsou označeny varovnými cedulemi a bílou páskou. Lidé si v nich musí dát kvůli orkánu pozor na zlomené větve, vyvrácené stromy a uvolněné předměty. „Veřejná zeleň města Brna postupně uzavírá parky ve své správě, a to v pořadí Wilsonův les, Špilberk, Denisovy sady, Koliště I mezi Domem umění a Zemanovou kavárnou, Lužánky a Tyršův sad,” řekl mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek. Parky i hřbitovy budou uzavřené od pondělní desáté hodiny do úterního poledne. V Branišovicích na Brněnsku z kulturního domu odletěla část střechy a poškodila auto.

Na řadě míst také vypadl proud, bez elektřiny bylo po šesté hodině šestnáct tisíc domácností. „Problémy řešíme nově na Znojemsku, Břeclavsku, přímo v Břeclavi 3 600 domácností, a na Vyškovsku, kde je v Rousínově bez proudu 960 domácností,” uvedla po šesté odpoledne mluvčí E.ONu Martina Slavíková. Přibližně hodinu a čtvrt byli bez proudu například lidé v Šebetově. Proud vypadl také ve Křtinách.

Podle mluvčí břeclavských strážníků Lenky Rigó volali občané, že v centru města vypadává elektřina. Byly to například ulice Fintajslova, Slovácká, Libušina, Lanžhotská. Celkově bylo ve městě bez proudu přibližně tři a půl tisíce domácností. Jiráskova a Břetislavova byly bez proudu asi 30 minut. Břeclavská městská policie upozorňovala obyvatele na možné pády střešních krytin, například ze starého cukrovaru. Na silnici od kostela v Poštorné a před odbočkou na Valtice leželo v silnici několik střešních tašek. „Centrum města je momentálně bez elektrické energie, zatím není známo, kdy bude dodávka obnovena. Pokud to není nezbytně nutné, nevycházejte z domu,” uvedla mluvčí.

Na Znojemsku byl po celý den poměrně klid. Hasiči měli výjezdy většinou k vyvráceným stromům. „V jednom případě upevňovali ve Znojmě plech na střeše rodinného domu a jednou jeli do centra Znojma ke špatně upevněnému bilboardu. V Prosiměřicích na Znojemsku silný vítr strhl jednu řadu střešních tašek na bytovce. Uvolněné tašky hasiči zajistili a část střechy zakryli plachtou. Ve Skalici nad Svitavou živel strhl izolaci střechy po celé délce. Jednotka zajistila střechu pomocí latí a hřebíků. V Břeclavi hasiči pomocí automobilového žebříku zajistili a částečně odstranili plechovou střechu z domu. Uvolněnou střechu rodinného domu zajistili a provizorně opravili hasiči v Kunštátu,“ vyjmenoval mluvčí jihomoravských hasičů Petr Příkaský.