Silný vítr kraj prozatím šetřil. Vrátit se může ještě zítra

Foto: HZS Zlínského kraje

ZLÍNSKÝ KRAJ – Orkán Sabine dnes v noci vtrhl do Česka. Prozatím se zdá, že Zlínský kraj zůstal nejhoršího ušetřen, a hasiči i energetici řešili jen méně závažné události. Podle meteorologů nás ale silný vítr může potrápit ještě během úterý.

Padaly stromy a létaly střechy, nikdo ale nebyl zraněn

Hasiči během dneška vyjeli k třem desítkám popadaných stromů na komunikace, k šesti utrhnutým plechovým střechám a jednomu komínu. „Lezci ve Valašském Meziříčí z výškové budovy sundali reklamní plachtu, neboť hrozil její pád na veřejné prostranství. Veškeré tyto události se obešly bez újmy na zdraví,“ sdělila mluvčí hasičů Lucie Javoříková.

Silný vítr trápil i řidiče. Vedle spadlých stromů a větví na vozovce způsobil i převrácení přívěsu kamionu, který jel po silnici E 50 u Uherského Brodu.

Přerušené dodávky energie se obnovily už dopoledne

V pohotovosti byli dnes také energetici. Ti ale řešili jen malé množství událostí. „Během celého dne jsme evidovali tři poruchy na vysokém napětí, ty byly během dopoledne vyřešeny. Momentálně už nemáme hlášeny žádné poruchy,“ vyjádřil se dnes odpoledne k situaci na Vsetínsku mluvčí ČEZ Vladislav Sobol.

Uherskohradišťsko, Kroměřížsko a Zlínsko bylo nenadálých výpadků ušetřeno. Potvrdila to i mluvčí E.ON Martina Slavíková.

Vstup do parků a na hřbitovy zakázán

Města ve Zlínském kraji se rozhodla učinit preventivní opatření a omezila vstup do některých částí. Zlín od osmé ráno až do odvolání zavřel městské hřbitovy a mezi jedenáctou a šestou se lidé nedostanou ani do některých parků. „Rada města Zlína rozhodla operativně o omezení pohybu na daných místech a požádala městskou policii o spolupráci. Jmenovitě jde o Park Svobody, park Komenského, Univerzitní park a starý hřbitov, park nad Kudlovskou přehradou,“ informoval mluvčí radnice Tomáš Melzer.

Upozornění vydalo i Uherské Hradiště, které své občany varovalo před pohybem v okolí vzrostlých stromů a na pohřebištích ve městě. Ke vstupům do parků a na hřbitovy byly umístěny výstražné cedule.

Sabine může udeřit ještě v úterý

Podle meteorologů by měl mít Zlínský kraj to nejhorší za sebou, ještě během zítřka ale zůstane v platnosti výstraha před silným větrem. Ten by nás měl opustit kolem zítřejší osmé hodiny večer.

Odborníci z Českého meteorologického ústavu i nadále vyzývají k obezřetnosti. Nárazy větru by totiž stále mohly dosáhnout rychlosti kolem 70 km/h.

Foto: HZS Zlínského kraje
Foto: HZS Zlínského kraje
Foto: HZS Zlínského kraje
Foto: HZS Zlínského kraje
Foto: HZS Zlínského kraje
Foto: HZS Zlínského kraje
Foto: HZS Zlínského kraje