V ruční papírně ve Velkých Losinách si můžete vyrobit vlastní list papíru

Velké Losiny, to nejsou jen smutně proslulé čarodějnické procesy z konce 17. století, ale také tradiční manufakturní výroba papíru. Při vaší návštěvě Jeseníků proto nezapomeňte na Muzeum papíru, nebudete litovat.

V podhůří Hrubého Jeseníku v malebném údolí řeky Desné se nachází mimořádně cenná kulturní památka – Velkolosinská ruční papírna. Je jedním z posledních evropských svědků starého papírenského řemesla a jedinou svého druhu v České republice.

Muzeum a ruční výroba papíru

Základní prohlídkový okruh vás provede nejatraktivnějšími částmi manufaktury. Poznáte celý výrobní postup a stěžejní pracoviště starobylého provozu výroby ručního papíru. Muzejní expozice věnované dějinám manufakturní a počátkům strojní průmyslové výroby papíru jsou situovány v hlavních historických objektech. Seznámíte se zde s historií papíru a jeho výroby od nejstarších dob.
Ruční papírna má pro vás připraveno řadu aktivit. Máte zde například možnost sami si zhotovit vlastní list papíru, který si po usušení odnesete domů, zúčastnit se tvůrčí dílny s lektory, speciální večerní prohlídky a pravidelných výstav v galerii Muzea papíru.
Základní okruh je možno shlédnout celoročně. Jeho prohlídka trvá přibližně hodinu, probíhá ve skupinách s odborným výkladem průvodce. Rezervaci prohlídky lze uskutečnit prostřednictvím on-line rezervačního systému nebo v informačním centru Muzea papíru.

Technické zajímavosti

Muzeum nabízí i druhý, doplňkový prohlídkový okruh „Technické zajímavosti”, který můžete navštívit v období hlavní sezóny od července do srpna. Čeká vás netradiční pohled do části technického zázemí velkolosinské papírny. Obsahově navazuje na základní okruh. Seznamuje s historií zdejšího vodního díla, dostupnými zdroji a možnostmi využití energie pro pohon mechanických zařízení manufaktury v proměnách staletí.
Jeho prohlídka trvá přibližně 30 minut, probíhá ve skupinách s odborným výkladem průvodce. Rezervaci prohlídky lze předem zajistit pouze v Informačním centru Muzea papíru.

Nezdolná papírna

Původně žerotínská manufaktura na výrobu papíru pracuje ve Velkých Losinách nepřetržitě od konce 16. století až do dnešních dnů. Ruční papír se zde stále vyrábí tradičním postupem z bavlny a lnu. Pro svou vysokou kvalitu a staletou trvanlivost se používá zejména ve výtvarném umění, pro významnou osobní i firemní korespondenci, reprezentační účely, k tisku bibliofílíí a rovněž v knižní umělecké a restaurátorské praxi.

Turistické informace

V areálu ruční papírny se také nachází Informačním centrum Muzea papíru a prodejna, kde si můžete zakoupit některý ze zajímavých výrobků z ručního papíru a přivézt jako suvenýr pro vaše blízké. Najdete zde také stylovou restauraci „Losín”.

Místo

Olomoucký kraj, okres Šumperk, Velké Losiny

Kontakt

Muzeum papíru
Ruční papírna Velké Losiny
U Papírny 9, 788 15 Velké Losiny
tel.: +420 583 248 433
e-mail:
vstupenky@rpvl.cz
www.rucnipapirna.cz

Otevírací doba základního okruhu

leden – duben, říjen – prosinec: pondělí zavřeno, úterý – pátek 10 – 16 hodin, sobota – neděle 9 – 12/12:30 – 16 hodin
květen, červen a září: pondělí – pátek 9 – 17 hodin, sobota – neděle 9 – 12/12:30 – 17 hodin
červenec a srpen: pondělí – pátek 9 – 18 hodin, sobota – neděle 9 – 12/12:30 – 18 hodin
V zimní sezóně je vhodné přijít na prohlídku v pracovní dny do 15 hodin, kdy je výroba ručního papíru v provozu.

Otevírací doba doplňkového okruhu

Doplňkový prohlídkový okruh je zpřístupněn denně v letních měsících, červenec a srpen. Mimo sezónu pouze po předchozí objednávce.

Vstupné na 1. prohlídkový okruh

základní 130 Kč, snížené 95 Kč
rodinné (2 dospělí + 1 dítě od 6 do 15 let) 310 Kč
rodinné vstupné (2 dospělí + 2 děti od 6 do 15 let) 350 Kč
rodinné (2 dospělí + 3 děti od 6 do 15 let) 400 Kč

Vstupné na 2. prohlídkový okruh

základní 90 Kč, snížené 70 Kč
rodinné (2 dospělí + 1 dítě od 6 do 15 let) 190 Kč
rodinné vstupné (2 dospělí + 2 děti od 6 do 15 let) 230 Kč
rodinné (2 dospělí + 3 děti od 6 do 15 let) 270 Kč

Kam jít na oběd?

Občerstvit se můžete přímo v areálu Ruční papírny ve Velkých Losinách, do stylové restaurace Losín, která nabízí tradiční česká jídla i moderní lehké pokrmy – saláty, ryby, vegetariánské pokrmy. Ke kvalitní kávě různých druhů nabízíme velký výběr výborných dezertů. Kontakt: Restaurace Losín, U Papírny 9, 788 15 Velké Losiny, tel.: +420 583 285 627, www.rpvl.cz.

Kde se ubytovat?

Villa Žerotín
Rudé armády 333, Velké Losiny, 788 154
tel: + 420 603 559 867
e-mail:
villa.zerotin@gmail.com
www.villa-zerotin.cz