Jeden hovor každé 2,5 minuty. 11. února je Evropský den linky 112

zdroj: HZS JMK

JIHOMORAVSKÝ KRAJ – Každoročně se den 11. 2. označuje jako Evropský den linky 112. Tento svátek má být připomenutím jednotného tísňového čísla, ale také práce mnoha operátorů a operátorek za počítači.

Linku 112 zajišťují hasičské záchranné sbory jednotlivých krajů ve svých Telefonních centrech tísňového volání, kde se přijímá také volání na lince 150. Telefonní centrum tísňového volání v Brně přijalo v roce 2019 na obou linkách 220936 hovorů (z toho 189296  na lince 112 a 31640 na lince 150). Oproti roku 2018 se jejich počet snížil o 37633 hovorů a průměrně se tak uskutečnil 1 hovor téměř každé 2,5 minuty. Ve většině případů se jednalo o zneužití tísňové linky, což je dlouhodobě sledovaný jev. Často se toho dopouštějí malé děti, kterým rodiče půjčují telefon na hraní. Z celkového množství přijatých hovorů bylo odesláno 30360 datových vět.

zdroj: HZS JMK

Výhodou linky 112 je, že díky případnému přelivu hovorů mezi kraji je garance, že se občan v nouzi vždy dovolá, a to i bez kreditu a SIM karty v telefonu. „Tuto skutečnost zažilo mnoho volajících právě v pondělí, kdy řada center tísňového volání v krajích nejvíce zasažených orkánem byla přetížena a hovory pomáhalo vyřizovat také naše operační středisko,“ uvedl Jaroslav Mikoška, tiskový mluvčí Hasičské záchranné služby Jihomoravského kraje. Operátoři jsou schopni odbavovat tísňové hovory v angličtině a němčině, někteří navíc ovládají i ruštinu, francouzštinu, italštinu či španělštinu.

Telefonní centrum tísňového volání 112 disponuje moderním aplikačním softwarem, který umožňuje snadné a přehledné vyhledávání adres, rychlé přepojování hovorů na další základní složky IZS a mimo jiné například také blokovat zlomyslné hovory. Mluvčí připomněl, že stále existují národní tísňová čísla k jednotlivým složkám Integrovaného záchranného systému. V případě záležitostí týkajících se Policie ČR je vhodné volat linku 158, v případě zdravotních komplikací zvolit linku 155 a v případě, že jsou na místě potřeba hasiči zvolit číslo 150. Pokud si nejste jistí, pomůžou vám operátoři na všech zmíněných linkách, příp. lince 112.