Ayersova skála: Tato nejposvátnější hora původních obyvatel Austrálie je prý obklopena magickým pole energie

Ayersova skála

Původní australští obyvatelé nazývají Ayersovu skálu slovem Uluru a pokládají toto skalisko rudé barvy za své nejposvátnější místo.

Objevení sídla předků

Roku 1873 zkoumal inženýr William Gosse severní Austrálii a jako první běloch na tento monolit narazil. Pojmenoval jej podle tehdejšího předsedy vlády Henryho Ayerse. Dále pak pokračovalo to, co tu probíhalo již od objevení kontinentu – vyhánění domorodců z jejich lovišť a podobně. Tak se počet původních obyvatel zredukoval na asi 50 tisíc.

V jazyce Anangů znamená Uluru “sídlo předků”. Kromě náboženských obřadů tam bylo přísně zakázáno vstupovat – dnes však na tuto posvátnou skálu vystupují hordy turistů.

Skála Uluru je druhým největším monolitem na planetě. Její stáří je odhadováno na 600 milionů let. Pro domorodce má prý svůj význam každý výstupek skaliska a stopy vlhkosti na jeho stěnách jsou podle nich krvavými skvrnami po jedovatých hadích mužích ze slavné bitvy z bájné doby, v níž byli poraženi. Skryté vodní proudy tečou většinou pod povrchem Uluru a mnoho z nich znají pouze domorodci.

Dávnověk

Všechny jeskyně na úpatí Uluru mají určitý význam a jsou spojeny s rituály. Jsou podle toho ozdobeny množstvím kreseb, které jsou někdy staré více než 3000 let. Až do dnešních dnů se nepodařilo rozluštit tyto výjevy, jež znázorňují události z bájných dob. Tato doba zahrnuje historii stvoření a mytologii původních obyvatel, je ovšem tradována pouze ústně – písemné památky neexistují. A původní obyvatelé jsou, jak již bylo naznačeno, ohroženi vyhynutím právě tak jako jejich tajné obřady a tradice.

Pomsta duchů

Hora je obklopena magickým polem energie, jak o tom vyprávějí její návštěvníci. Ale hovoří se i o pomstě duchů domorodců na přicházejících vetřelcích, a to v souvislosti s četnými pády a zraněními. Byla zřízena i nemocnice s vlastním záchranným vrtulníkem, aby bylo možné pomoci přímo na místě. Jedné ženě bylo prý vyhrožováno smrtí, protože se přiblížila k místu, které bylo pro ženy tabu. Všemu tomu hemžení na posvátné hoře jsou ale nuceni původní obyvatelé jen přihlížet.