Lyžař na Šumavě vystupoval z lanovky a upadl. Letěl pro něj vrtulník

Šestačtyřicetiletý muž na Zadově vystupoval z lanovky a upadl. Letěl pro něj vrtulník (zdroj Horská služba Šumava)

PRACHATICKO – Dnes v odpoledních hodinách došlo ve skiareálu Zadov ke zranění šestačtyřicetiletého lyžaře. Při vystupování z lanové dráhy upadl tak nešťastně, že pro něj záchranáři museli povolat vrtulník.

K nehodě došlo kolem půl druhé ve středu 12. února 2020 a na místo se ihned vypravili dva členové Horské služby. „Pán si po pádu stěžoval na výraznou bolest v kyčli. Vše jsme konzultovali s posádkou sanitního vozu Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje, která dorazila k nehodě též. Podle zdravotníků mohlo dojít ke zlomenině v oblasti pánve nebo stehna,“ uvedl Ondřej Zeman, zasahující člen Horské služby Šumava.

Záchranáři zraněného zafixovali do vakuové matrace a šetrně dopravili na stanici Horské služby. „Zde jsme ho spolu se zdravotníky ošetřili a vyčkali na vrtulník Letecké záchranné služby Armády České republiky z Bechyně. Tomu se podařilo i přes velice nepříznivé povětrnostní podmínky přistát na ploše stadionu na Churáňově,“ doplnil Ondřej Zeman s tím. Posádka vrtulníku po předání muže transportovala k dalšímu ošetření do nemocnice v Českých Budějovicích.

„K podobným zraněním obvykle dochází přímo na sjezdových tratích, ale uklouznutí na sněhu či ledu není výjimkou. Je zde patrné, že závažné poranění může způsobit i jeden neopatrný krok. Proto upozorňuji návštěvníky hor, aby nepodceňovali patřičnou obuv a byli opatrní za každých okolností,“ varoval Michal Janďura, náčelník Horské služby Šumava. Dodal, že kromě toho by všichni měli dodržovat Desatero FIS pro bezpečný pohyb na zimních horách.