Pardubice už vybraly dodavatele nových automatů pro městská parkoviště

PARDUBICE – Rada města schválila vítěze výběrového řízení na dodávku nových automatů pro městská parkoviště. Do poloviny letošního roku by je měla dodat a instalovat pražská firma Energovod CZ, která bude také zajišťovat pro město záruční i pozáruční servis těchto zařízení a další služby spojené s jejich provozem.

Novými parkovacími automaty budou vybavena všechna stávající městská parkoviště v centru Pardubic. Vedle plateb v hotovosti umožní i platby kartou, hodinkami a podobně. V platnosti zůstane i možnost zaplatit parkovné prostřednictvím sms zpráv nebo mobilní aplikace.

„V letošním roce nakoupíme a instalujeme 85 parkovacích automatů za zhruba 15 milionů korun bez DPH. Tím zahájíme realizaci projektu inteligentního parkování ve městě. Budou jimi osazena všechna parkoviště a budeme tak připraveni na další, technicky, technologicky i časově nejsložitější krok, osazení parkovacích míst čidly. Díky nim bude například mobilní aplikace navádět motoristy k nejbližšímu volnému parkovacímu místu,“ řekl náměstek primátora pro dopravní problematiku Petr Kvaš.

Ještě v letošním roce město vyhlásí výběrové řízení na dodavatele další části projektu Smart Parking – čidel jimiž budou postupně osazena jednotlivá parkovací místa. „První kroky k tomu, aby Pardubice byly smart a chytrá řešení ulehčovala život obyvatelům a návštěvníkům Pardubic, jsem s kolegy začal činit v roce 2016. Tehdy vznikly i první představy o systému chytrého parkování, který by přispěl k většímu komfortu pro řidiče i odlehčení dopravy v centru. Jsem rád, že se realizace záměru přiblížila. Tzv. chytré parkování bude prvním globálním smart řešením v Pardubicích,“ podotkl primátor Pardubic Martin Charvát.

Celý projekt, na který chce město čerpat dotace z Evropské unie, má být hotov v roce 2023. Na jeho konci je parkovací systém zahrnující od mobilní aplikace navigující řidiče na volné parkovací místo a umožňující platby parkovného z vozu přes elektronický systém vydávání a evidence rezidenčních karet až po dispečerské rozhraní „hlídající“ funkčnost celého systému i to, zda na vyhrazených parkovacích místech neparkují vozy bez oprávnění.

Ilustrační foto: Pixabay