Tísňové linky zavádí novinku v lokalizaci volajícího. Urychlí záchranu života

ilustrační foto (zdroj shutterstock)

JIHOČESKÝ KRAJ – Na linkách tísňového volání 150, 155 a 158 i na univerzální evropské tísňové lince 112 od včerejšího dne funguje zpřesněná lokalizace volání. Ta pomůže přesně určit místo volajícího. Zavedení této služby tak výrazně zkrátí dobu, která uplyne mezi voláním a poskytnutím pomoci volajícímu. Prozatím začne fungovat v Praze, avšak postupně se rozšíří do celé republiky.

Na druhém konci telefonní linky je zpravidla člověk, který potřebuje pomoc, ať už hasičů, policie, záchranné služby nebo všech složek integrovaného záchranného systému. „Takový člověk je buď sám v tísni, nebo je svědkem mimořádné události. Každopádně ať tak či tak, je vždy ve stresu,“ konstatovala tisková mluvčí generálního ředitelství hasičů Nicole Studená.

Přestože operátoři na tísňových linkách jsou na tyto situace dobře proškoleni a umí s takovým člověkem komunikovat, shodují se na tom, že klíčovou informací pro ně je, kde se daná událost stala, tedy, co nejpřesnější místo události. A to je přesně to, co mnozí lidé, kteří se v takové stresové situaci ocitnou, neumí či nemohou sdělit. Přitom přesná poloha je pro co nejrychlejší dojezd složek integrovaného záchranného systému na místo zcela klíčová.

„Operátorovi se sice na monitoru zobrazí přibližná poloha volajícího, ta ale nemusí být úplně přesná, a tak záleží na celé řadě okolností, například na pokrytí vysílači mobilní sítě. Pomocí mobilní sítě se dá přesnost místa volajícího ve městě lokalizovat zhruba s odchylkou 400 metrů, ve volném terénu, například v horách, to však může být i několik kilometrů. Přitom každých 100 metrů nepřesnosti znamená pro dojezd záchranných složek minuty navíc, které mohou, zejména pokud je volající v ohrožení života, být pro poskytnutí účinné pomoci rozhodující,“ popsala Studená.

Uvedení služby do praxe a podmínky fungování

V praxi to bude vypadat tak, že pokud vytočíte jedno z tísňových čísel (112, 150, 155, 158), vyšle váš chytrý telefon operátorovi nejpozději do 25 sekund automaticky zprávu s vaší přesnou polohou. Ta se operátorovi automaticky zobrazí na monitoru v mapě.

Tato doplňková služba se spustí ve všech „chytrých telefonech“ s operačním systémem Android automaticky. „Není tedy potřeba instalovat jakoukoli aplikaci, povolovat polohové služby nebo přenastavovat telefon,“ ubezpečuje mluvčí generálního ředitelství hasičů. Služba je bezplatná.

Podmínky pro fungování:
– telefon musí být takzvaný „chytrý telefon“, vybavený lokalizačním zařízením
– používání systému Android, do budoucna také iOS
– volající musí být na signálu svého operátora
– česká SIM karta
– k odeslání dojde pouze vytočením tísňových linek (112, 150, 155, 158)