Valašské muzeum v přírodě ožije masopustní zábavou

Foto: Valašské muzeum v přírodě/Jan Kolář

ROŽNOV POD RADHOŠTĚM – Fašank, ostatky nebo končiny. To jsou názvy pro poslední dny masopustního období plné hudby, bujarého veselí, vynikajícího jídla a tradic. Zažijte tradiční obchůzku v reji maškar, podívejte se pod ruce zručným hospodyňkám a ochutnejte nezapomenutelné místní lahůdky. Výjimečný program můžete zakusit už tuto sobotu ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

Od obchůzky po pochování basy

Místní folklorní soubor Soláň vám předvede, jak se masopustní obchůzky slavily dříve. Jejich současnou podobu zas představí Sbor dobrovolných hasičů z Francovy Lhoty, kteří každoročně na fašanky obchází domy ve své obci. Za hudebního doprovodu heligonkářů projdou Dřevěným městečkem hosté ze Slovenska, členové Folklórne skupiny Limbora, oblečení v replikách starodávných prečínskych krojů.

Protože se všude veselé a rozverné masopustní období uzavíralo večerní zábavou, na kterou zvala muzika hrající na návsi, v Dřevěném městečku bude po celý den hrát dechová hudba Horňané z Horní Bečvy. Touto večerní zábavou masopust končil. Před půlnocí byla v parodii pohřbu za velkého pláče ze sálu vynesena basa nebo figurína a slavnostně pohřbena. To vše na znamení toho, že čas nevázaného veselí definitivně skončil a nastal čas půstu. Ukázky pochovávání basy se na konci pořadu ujme skupina z Francovy Lhoty.

Foto: Valašské muzeum v přírodě/Jan Kolář

Síly změří ti nejlepší řezníci

Rozhodně nebudete ošizeni ani o tradiční masopustní lahůdky. Nezbytnou součástí oslav byly smažené koblihy, které najdete v nabídce stánkařů, i boží milosti, které můžete ochutnat v Billově domě, kde je hospodyňka každoročně smaží na kamnech.

Ochutnávky svých produktů nabídnou i mistři řeznického řemesla. Ti do muzea každoročně přijíždějí, aby se zúčastnili dvou profesionálních soutěží. Už po třiadvacáté tak proběhne klání „O nejlepší valašskou klobásu“ a po třinácté „O nejlepší valašskou tlačenku“. Návštěvníci mohou nabídku řeznických firem ocenit v laické anketě „O nejlepší řeznický stánek“.

Přijďte si užít tradiční veselí v sobotu 15. února od devíti do čtyř do Dřevěného městečka ve Valašském muzeu v přírodě. Základní vstupné činí 100 korun, snížené 80 korun, dětské 50 korun a rodinné 200 korun.

Foto: Valašské muzeum v přírodě/Jan Kolář

Program

9:00       Dechová hudba Horňané

10:00     Zahájení programu

10:30     Masopustní obchůzky z Valašska (Sbor dobrovolných hasičů z Francovy Lhoty, Cimbálová muzika Soláň a tanečníci)

11:00     Masopustní obchůzky ze slovenského Prečína (Folklórna skupina Limbora)

12:00     Dechová hudba Horňané

13:00     Konec hlasování v soutěži „O nejlepší řeznický stánek“

13:30     Masopustní obchůzky ze slovenského Prečína (Folklórna skupina Limbora)

14:00     Vyhlášení výsledků řeznických soutěží „O nejlepší valašskou klobásku“ a „O nejlepší valašskou tlačenku“

14:30     Masopustní obchůzky z Valašska (Sbor dobrovolných hasičů z Francovy Lhoty, Cimbálová muzika Soláň a tanečníci)

15:00     Pochovávání basy

16:00     Konec programu

Foto: Valašské muzeum v přírodě/Jan Kolář
Foto: Valašské muzeum v přírodě/Jan Kolář