Bohumín se v roce 2020 zazelená více

Úprava zeleně. Foto: město Bohumín.

BOHUMÍN – Město se v minulém roce výrazně zasadilo o zkrášlení zeleně. Na údržbu zeleně nejen v parcích a dalších veřejných prostranstvích šlo téměř pět milionů korun. Trend bude pokračovat i tímto rokem.

V loňském roce s v Bohumíně kácely hlavně vrby, břízy, topoly. Naopak největší výsadby proběhly v Drátovenské ulici na upravené ploše po zdemolovaném městském domě. Výsadba proběhla také ve Starém Bohumíně ve Slezské ulici a v parku naproti nemocnice.

V tomto roce bude trend pokračovat, poměr vykácených a vysazených stromů se má radikálně změnit. Město totiž chystá realizaci obrovského lesoparku Na Panském, kde chce vysadit až 2,5 tisíce stromů a 1,5 tisíce keřů. U Skřečoně má vzniknout nový biokoridor na pološe 13,5 tisíc metrů čtverečných. U Skřečoně se má vysázet 3750 stromů a 1250 keřů.

„Vloni na podzim jsme podali žádost o dotaci z evropských fondů u Ministerstva životního prostředí na zelený projekt nazvaný Územní systém ekologické stability. Díky němu by tady měl vzniknout nový přírodní biokoridor ve směru na Dolní Lutyni. Dnes jsou tady jen pole a louky, v příštích letech by se už tady měly zelenat nové dřeviny. Čekáme každým dnem, zda jsme uspěli. Pokud ano, uhradíme výsadbu v podstatě z dotace,“ dodává místostarosta Bohumína Lumír Macura.

Město by mělo v roce 2020 investovat až 3,3 miliony korun do nové výsadby. Celkem by letos mělo v Bohumíně přibýt až 6 tisíc nových stromů.