Fašank, ostatky nebo končiny. Tyto akce ve Zlínském kraji si nesmíte nechat ujít

Foto: Valašské muzeum v přírodě/ Jan Kolář

ZLÍNSKÝ KRAJ – Masopustní veselí ovládne Zlínský kraj. Reje masek se vydají do ulic a k bujaré zábavě bude znít hudba, nezapomene se ani na zabijačkové dobroty a sladké koblížky. Pokud si chcete fašankové radovánky užít naplno, připravili jsme si pro vás několik tipů, kde si zaručeně užijete skvělou zábavu.

 

Kroměříž

Kroměřížský masopust zůstane věrný tradici. Jeho součástí bude průvod masek a stylový jarmark, ale v programu jsou i lákavé novinky. Čeká vás masopustní kvíz a nové kluziště přímo vybízí k reji masek na bruslích. Jarmark na Hanáckém náměstí začne v sobotu 22. února mezi devátou a pátou. Průvod maškar se vydá městem, k poslechu zahraje cimbálovka a řezníci budou před zraky návštěvníků připravovat jitrničky, jelítka, chutnou prdelačku či pravý zabijačkový gulášek. Zájemci mohou sami v rámci zabijačkových dílniček přiložit ruku k dílu. V sortimentu jarmarečních stánků nebudou chybět valašské a hanácké koláče, masopustní koblihy, gazdovské sýry, speciality z udírny, horké nápoje pro zahřátí í chlazené pro osvěžení či dárkové předměty.

Foto: Město Kroměříž

Kunovice

Kunovický fašank odstartuje v sobotu 22. února výstřelem z děla a masky se v jednu vydají od radnice po městě. O půl třetí ochutnáte zabijačkové speciality na Památkovém domku, o hodinu později vše zapijete ve Slováckém sklepě ovocnými destiláty a ve čtyři pak zakončíte sladkými koblihami v Pálenici. V osm večer na vás čeká beseda u cimbálu s pochováváním basy.

 

Rožnov pod Radhoštěm

Dřevěné městečko Valašského muzea v přírodě ožije masopustním veselím v sobotu 15. února mezi devátou a čtvrtou. Čeká vás tradiční folklorní program od obchůzky po pochovávání basy, své síly změří mistři řezníci hned ve dvou soutěžích a zkušené hospodyňky vám ukážou tajemství přípravy dokonalých koblížků. K folklornímu programu přispějí i hosté ze Slovenska.

 

Strání

Největší festival masopustních tradic v České republice se koná každoročně ve Strání. Jeho vyvrcholením je masopustní obchůzka, při které tančí „fašančáré“ všech věkových skupin mečový tanec Pod šablé. První fašankové ladění nabídne sobota 15. února v pět odpoledne v Zámečku. Ke koštu slivovice zahraje CM Olšava.

Programem nabytá sobota 22. února vám otevře vrata domácí sklárny, na Zámečku okoštujete dobré koblížky a zabijačkové lahůdky a zahraje k tomu cimbálovka. Po celé obci pak budou hrát a tancovat cizí i domácí soubory.

V úterý 25. února po poledni začnou obchůzky fašančárů po domácnostech a hospodách. Večer Zámeček roztančí masopustní zábava, kterou ukončí pochovávání basy.

Foto: Skanzen Rochus

Uherské Hradiště

Masopustní veselí s pravou slováckou zabijačkou můžete prožít v kouzelném prostředí skanzenu Rochus. Ochutnáte ty nejlepší zabijačkové dobroty, které spláchnete Jarošovským pivem a k tomu si můžete dát sladkou tečku v podobně fašankových koblih a božích milostí. Akce je ovšem také příležitostí k připomenutí slováckých tradic. Folklorní soubor Olšava předvede průvod v maskách a mečový tanec. Děti si zas vyzkouší svůj um v tradičně zaměřené tvořivé dílničce. Přijďte v sobotu 15. února od jedenácti do tří odpoledne.

 

Zlín

Lešetínský fašank ovládne tři ulice krajského města, a to Lešetín I, Lešetín II a Kvítkovou. Masopustní veselice začíná od deseti dopoledne na ulici Lešetín I před Hospůdkou U Kovárny a Lešetín II na parkovišti hotelu Baltaci ve Zlíně. Kromě tradičního maškarního průvodu, který prochází ulicí za velké podpory tamních obyvatel, je na programu i pochovávání basy a vyhlášení soutěže o nejlepší masku. Všechny děti, které se zapojí do průvodu a přijdou v masce, dostanou dárky. Těšit se můžete na kapely Podjezd, Jackye a Ukulele Troublemakers.