Masopustní veselí ovládne v sobotu Horní náměstí v Olomouci

OLOMOUC – Olomoucké masopustní veselí je přichystáno na tuto sobotu 15. února od 9 do 17 hodin na Horním náměstí v Olomouci. Co všechno je na programu a na co se můžete těšit? To vám nastíníme v tomto článku.

Program začíná v 9 hodin ráno, kdy zatančí folklorní soubor Haná a rozpálí všechny návštěvníky olomouckého masopustu. Během čtvrthodinky přijde ke slovu tradiční zabijačka s ukázkami řeznické práce a následovat bude cimbálová muzika Záletníci. To všechno bude jen začátek. „Obnovení masopustní tradice v Olomouci loni vzbudilo velký zájem veřejnosti. Letos jsme se rozhodli masopust výrazně obohatit. Do města jsme přizvali Divadlo Kvelb s obřími maskami a tradičním veselím, které určitě zaujme svým programem a lidé se budou moct ve velké míře pobavit v masopustním duchu,“ uvedla náměstkyně primátora Markéta Záleská. Taškařice Kvelbu začne dvě hodiny po poledni.

Průvod masek a zabijačka

Ještě před vystoupením Kvelbu, v 11 hodin dopoledne, projdeme městem průvod masek s tradičním medvědem, smrtkou a dalšími maskami. Zastavovat se budou hlavně u hospodských. Tanci s medvědem bude předcházet zásadní událost, a to předání masopustního práva městskou radou. Tradiční zabijačka bude probíhat pod vedením řeznického mistra Miroslava Kasala z Holice ještě jednou hodinu po poledni. Samozřejmostí bude prodej zabijačkových specialit, sýrů, delikates i regionálních piv a slivovice.

Program pro děti

Masopust má nachystaný program i pro děti. Ty mohou na náměstí vidět králíky, slepice, ovce, kozy nebo husy a kačeny. A v dětské dílně Divadla Kvelb si mohou vyzkoušet obří masky a maškary, povozit si malý loukoťáček nebo se vyfotit s ojedinělou dvoumetrovou masopustní čepicí.

Ledové sochy a muzika

I letos budou na Horním náměstí při masopustním veselí ledové sochy Mariána Maršálka a Václava Lemona. „Pokud to počasí dovolí, budou se z více než stokilových ledových kvádrů vytvářet přímo na místě,“ podotkla náměstkyně Záleská. Ze zmrzlé vody sochaři vytvoří řezníka s prasetem v trokách, rychtáře se slivovicí, rychtářku s tácem jitrnic a malou Hanačka v kroji. K dobré atmosféře bude v sobotu hrát cimbálová muzika Bukovinka nebo hanácký mužský sbor Rovina. Poslední položkou programu bude vystoupení skupiny Stracené ráj.

Loni zavítalo na Olomoucké masopustní veselí asi šest tisíc lidí. Podle odhadu organizátorů z magistrátu bude letošní účast ještě vyšší.