Chřipková epidemie na jihu Čech ustupuje. Víme, co k tomu přispělo

ilustrační foto (zdroj shutterstock)

JIHOČESKÝ KRAJ – V Jihočeském kraji se v týdnu výrazně snížil výskyt akutních respiračních infekcí a chřipce podobných onemocnění. K oslabení epidemie, která trvá již čtyři týdny, pomohly jarní prázdniny na Českobudějovicku a Českokrumlovsku.

V právě končícím týdnu byla nemocnost v regionu 1 533 případů na sto tisíc obyvatel, ve srovnání s minulým týdnem poklesla o 24,2 procenta. Stalo se tak především na Českobudějovicku a Českokrumlovsku, tedy v okresech, kde byly v týdnu jarní prázdniny.

„Pokles jsme zaznamenali ve všech věkových skupinách, nejvíce však ve věkové skupině mladých lidí 15 až 24 let. Zde nemocnost poklesla oproti minulému týdnu o 36,7 procenta na 1 681 případů na sto tisíc,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

V případě chřipce podobných onemocnění evidují hygienici výrazný mezi týdenní pokles celkem o 47 procent. Dobá zpráva je, že k němu došlo ve všech věkových kategoriích. Z chřipkových virů dominuje v populaci kraje jednoznačně chřipka typu A.

„V týdnu jsme zaznamenali čtyři nové závažné případy chřipky, dva na Českobudějovicku a dva na Jindřichohradecku. Ve všech případech se jednalo o starší pacienty ve věkové skupině plus šedesát pět let a ve všech případech byla prokázána chřipka typu A. Pacienti nebyli očkováni,“ popsala Kvetoslava Kotrbová.

Letos hygienici evidují v kraji devět závažných případů chřipky, bohužel se dvěma úmrtími (informovali jsme zde a zde). Loňská epidemie v Jihočeském kraji trvala devět týdnů a hygienici při ní registrovali celkem 24 klinicky závažných případů onemocnění, z nichž jedenáct skončilo úmrtím.