Dva vrtulníky musely vzlétnout pro dva těžce raněné lyžaře v Jeseníkách

Foto Horská služba Jeseníky

JESENÍKY – U dvou případů těžkých zranění třiatřicetiletého běžkaře a třináctiletého lyžaře se v Karlově pod Pradědem včera odpoledne setkaly vrtulníky z Ostravy a Olomouce. V době probíhajících jarních prázdnin se nyní na horách a hlavně na sjezdovkách pohybuje větší počet lidí. Horská služba proto doporučuje návštěvníkům dbát na dodržování zásad bezpečného pohybu pro lyžaře a běžkaře.

První hlášení o úrazu přišlo na stanici Horské služby v Karlově ve čtrnáct hodin. „Došlo k pádu mladého běžkaře, a to tak nešťastně, že podle všech příznaků jsme měli podezření na zlomeninu nohy ve stehně. To je velice bolestivé zranění a ztěžuje transport, takže jsme se po konzultaci s dispečinkem linky 155 Moravskoslezského kraje dohodli, že k nám vyšlou pro zraněného vrtulník,“ uvedl k prvnímu zásahu Martin Chalupa z Horské služby Jeseníky.

Ve chvíli, kdy vrtulník přilétal ke Karlovu, došlo v místním skiareálu k další nehodě. „Třináctiletý lyžař vyjel mimo sjezdovou trať, podjel pod vlekem a opodál prudce narazil do sloupu elektrického vedení. I on si nárazem přivodil zřejmě zlomeninu ve stehně a stejně tak i k němu byl povolán vrtulník, tentokrát z Olomouce,“ doplnil Marek Koněrza, zasahující člen Horské služby Jeseníky.

V jednu chvíli tak u stanice Horské služby v Karlově stály dvě helikoptéry. Jejich posádky se ale dohodly, že si pacienty na místě vymění. Běžkař byl totiž z Olomoucka a chlapec má bydliště v Moravskoslezském kraji. Oba zranění tak byli transportování k dalšímu ošetření do nemocnic, které jsou pro jejich blízké lépe dostupné.

Nyní, v době jarních prázdnin, se na horách a především na sjezdovkách pohybuje mnohem víc lidí, než v jiných měsících. Vítězslav Kaller, náčelník Horské služby Jeseníky, proto doporučuje pečlivě dbát všech zásad bezpečného pohybu na sjezdovkách a běžkařských tratích.

Foto Horská služba Jeseníky
Foto Horská služba Jeseníky