Mírná zima, ale na silnicích Vysočiny už devět mrtvých

Tragická nehoda se udála v sobotu 8. února brzy ráno silnici I/38 u Skuhrova a Olešné na Havlíčkobrodsku. Třicetiletý řidič nepřežil čelní srážku s kamionem na trase z Brodu na Kolín. Foto: Policie ČR

VYSOČINA – Hazard, nevěnování se řízení nebo agresivita. To jsou časté důvody vážných dopravních nehod, kterých na Vysočině přibývá. Policisté havárky vyšetřují a aktuálně odtajnili, že v případě čtyř smrtelných nehod na Vysočině od počátku letošního roku nebyli řidiči připoutaní bezpečnostním pásem.

„Jen velice obtížně lze komentovat skutečnost, že při čtyřech dopravních nehodách s tragickým následkem nebyli řidiči za jízdy připoutáni. Kdyby tito řidiči bezpečnostní pás použili, nemusely být následky nehod tragické. Proto se budeme při silničních kontrolách zaměřovat také na používání bezpečnostních pásů,“ uvedl David Jirák, pověřený vedoucí odboru služby dopravní policie.

Lednové tragické nehody se ve dvou případech týkaly střetů aut s chodcem. Prvního chodce srazilo auto na přechodu v Jihlavě, druhá smrtelná srážka se udála večer za zhoršených světelných podmínek v Přibyslavi. Chodkyně navíc přecházela přes frekventovanou silnici mimo přechod pro chodce. Při dalších pěti nehodách umírali řidiči aut, tři z nich nebyli připoutaní pásem.
Smutnou bilanci bohužel rozšiřuje i únor, který má v tuto chvíli dvě oběti. „Při nehodách zemřeli dva řidiči osobních vozidel a v jednom případě policisté při šetření nehody zjistili, že řidič nebyl při jízdě připoután bezpečnostním pásem,“ informovala krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

„Zejména při šetření vážných dopravních nehod se velice často setkáváme s tím, že řidiči obrovsky hazardovali, plně se nevěnovali řízení, chovali se bezohledně, agresivně a porušili ta nejzákladnější ustanovení zákona na pozemních komunikacích. Proto musí počítat s častějšími silničními kontrolami a přísnějšími sankcemi,“ zdůraznil na závěr David Jirák.