Zlín bude letos investovat přes 400 milionů. Peníze půjdou na dopravu, do škol i bytů

Ilustrační foto

ZLÍN – Přebytkový rozpočet na rok 2020 schválili zlínští zastupitelé v polovině prosince. Na investice a opravy vyčlenilo město 418 milionů. Ty chce radnice vložit do dopravy, opraví se školní jídelna na Hradské a učebny řemeslných oborů, zmodernizují se byty nebo se bude financovat výstavba výběhu Karibuni v Zoo Zlín. Celkem 219 milionů se použije na akce, které přecházejí z loňského roku do letošního.

Velká část z peněz se vloží do dopravy. „Nejvýznamnějšími investicemi jsou tak realizace SMART Navigačního parkovacího systému a dispečinku ITS ve Zlíně, vybudování chodníku podél silnice III/4912 v ulici Velikovská, realizace projektové dokumentace plánu udržitelné městské mobility města Zlína nebo regenerace sídliště v Malenovicích,“ přiblížil mluvčí radnice Tomáš Melzer. Celkové přidělené finance činí 131 milionů.

Na školství je vyčleněno 44 milionů. Významným počinem bude oprava školní jídelny v ulici Hradská. Provede se kompletní rekonstrukce budovy a vybuduje přístavba, díky které se rozšíří prostor pro jídelnu, kuchyň, stávající šatny i vstup pro strávníky. „Dále proběhnou rekonstrukce učeben řemeslných oborů nebo rekonstrukce zahrady u mateřské školy na Kudlově,“ doplnil Melzer.

V bytové oblasti se proinvestuje 22 milionů. V plánu je rekonstrukce páteřních rozvodů 1. segmentového domu na Jižních Svazích nebo modernizace bytů, které jsou v majetku města.

Ze zbývajících finančních prostředků se bude realizovat například biotop v rámci Centrálního parku na Jižních Svazích nebo IT infrastruktura do základních škol. Peníze poputují na obnovu dětských hřišť, výstavbu výběhu Karibuni v zoo, na vypracování projektové dokumentace k Velkému kinu a opravu budovy na Mlýnské, která je využívána jako knihovna nebo klub seniorů.