Požár skládky odpadu u Zdechovic se v noci znovu rozhořel. Zasahovalo osmnáct jednotek hasičů

PARDUBICKO – Hasiči celý večer a celou noc až do dnešního dopoledne zasahovali u požáru skládky odpadu u Zdechovic na Pardubicku. Poté, co se zdálo, že je požár lokalizovaný, uprostřed noci se znovu rozhořel a musely být povolány další jednotky hasičů. U požáru se jich do dnešního rána vystřídalo už osmnáct.

Třetí stupeň požárního poplachu byl vyhlášen u požáru skládky odpadu u Zdechovic včera krátce po 17. hodině. Na místě zasahovalo 14 jednotek požární ochrany, také jednotky ze sousedního Středočeského kraje. Povolán byl i hasičský automobil s pěnidlem.

„Operační středisko hasičů informovalo starosty přilehlých obcí, aby varovali občany, aby zbytečně nevycházeli ven a nevětrali. Na místo byl vyslán i chemický vůz hasičů z Institutu ochrany obyvatelstva z Lázní Bohdanče k monitorování ovzduší,“ uvedla tisková mluvčí hasičů Vendula Horáková. Měření bylo prováděno v sedmi obcích v okolí skládky po směru větru. Mírně zvýšené naměřené hodnoty oxidu siřičitého a oxidu dusíku byly v obci Trnávka.

Likvidaci požáru komplikoval silný vítr. Kolem 19 hodiny hasiči dostali požár pod kontrolu. Hodinu před půlnocí byla provedena redukce počtu jednotek a na místě zůstala pouze jednotka ze Zdechovic. Zhruba ve čtvrt na dvě ráno se ohniska požáru opět rozhořela a musely být povolány jednotky z Přelouče, Kladrub a Řečan nad Labem. Na místě se do dnešního rána vystřídalo již celkem 18 jednotek požární ochrany.

Dle slov vyšetřovatele hasičů je požár zatím beze škody. Hasiči jsou stále na místě. „Co bude následovat? Na skládku přijede bagr, kterým bude hořící hromada rozhrabávána a dohašována,“ dodala mluvčí Horáková.

Foto: HZS PK