V Kolíně vyrostou 3 nové haly pro automobilku TPCA, vznikne až 1500 nových míst!  

Zdroj: TPCA

KOLÍN – Automobilka TPCA přidá ke stávající výrobě i výrobu druhého modelu Toyota Yaris. V kolínském závodě se má rozjet už v první polovině příštího roku. Pro český závod to má znamenat posílení stability výroby i zaměstnanosti. Toyota Yaris bude však nadále vyráběna i ve svém původním „mateřském“ závodu ve Francii. Příprava na výrobu nového modelu si vyžádá investice ve výši 180 milionů eur.

Firma kvůli nové výrobě postaví tři nové haly a všechny by měly navazovat na tu už existující. Kvůli třísměnnému provozu bude firma potřebovat tisíc až patnáct set nových lidí. V začátcích si firma bude muset vypomoci i ze zahraničí. Už teď má asi 300 ukrajinských zaměstnanců a jedná o dalších. Na přechodné období, než firma nabere české zaměstnance, by mělo přijet zhruba 400 pracovníků z Indie.

Výstavba závodu v Ovčárech nedaleko Kolína stála v roce 2002 celkem dvacet miliard korun, což byla do té doby největší zahraniční investice na zelené louce ve střední Evropě. Výroba zde byla zahájena v únoru roku 2005.  V TPCA pracuje v současnosti 2 400 lidí a firma představuje jednoho z největších exportérů v České republice. Průměrná hrubá mzda zaměstnance podle údajů automobilky činila v roce 2019 činila 42 200 Kč. V současné době se tu vyrábí městské vozy – modely Toyota AYGO, Peugeot 108 a Citroën C1. V roce 2019 společnost dodala zákazníkům 210 121 vozů.