Daniela Kolářová si konečně mohla převzít zaslouženou cenu!

PLZEŇ – Herečka Daniela Kolářová patří ke stálicím české divadelní, televizní i filmové scény. Na rozdíl od některých jejích kolegyň dostává role i ve svém pokročilejším věku. Zvláště ty filmové mívají komediální nádech.

Z těch posledních například film a seriál Rodinka nebo Vratné láhve, kde Zdeňku Svěrákovi hrála manželku, podobně jako kdysi v komedii Na samotě u lesa. Právě spolu s ním, s Petrem Kolečkem či Spejblem a Hurvínkem, získala loni na plzeňském Komedy festu cenu Zlatý velbloud za celoživotní přínos českému humoru. Ze zdravotních důvodů si ji ale mohla převzít až nyní. „Mám z té ceny obrovskou radost. Velmi mě to ocenění těší a moc za něj děkuji a jako samotné dílo je opravdu nádherné. Jsem šťastná, že jsem mohla cenu převzít přímo z rukou autorky, sklářky a designérky paní Gordany,“ prozradila Daniela Kolářová o Zlatém velbloudovi. Ten je vyrobený ze skla, do něhož je implementováno pravé zlato! Dále herečka prozradila, že zdravotně se jí daří už dobře a momentálně hraje menší, ale výraznou roli v Městských divadlech pražských v představení Elefantazie s Tomášem Klusem a Tomášem Havlínem v hlavních rolích.

Autorkou krásné ceny je Gordana Turuk, alias Gordana Glass. Svoje díla tvoří speciální technikou “lehaného skla” a Daniela Kolářová je tak další v řadě významných osobností, které skvost od výtvarnice měly tu čest obdržet. Patří mezi ně třeba britská královna Alžběta II, papež Benedikt XVI., monacký princ Albert II, americký moderátor Larry King či skladatel Herbie Hancock a celá řada dalších osobností. „Setkání s paní Danuškou Kolářovou pro mě bylo velmi inspirativní, přátelské a milé. Poděkovala jsem jí za vše, co pro nás, pro diváky dělá, a že přináší radost a humor, což je velmi důležité a není to vždy jednoduché. Jsem nesmírně ráda, že okolnosti tomu přály, mohly jsme se v mé pražské galerii osobně potkat a já jsem jí ocenění i certifikát mohla předat. Dostala ale také “kouzelný” zlatý sáček a s ním i malý domácí úkol,“ svěřila se výtvarnice a designérka Gordana, rodilá Němka, ale původem Chorvatka, žijící na Slovensku a pracující tam i u nás, která letos oslaví 20 let své tvorby.

Gordana, pro kterou je největší inspirací příroda a její děti, dále dodává: „V sáčku jsou jednotlivá mnou vyrobená sklíčka. Každému člověku, který je jí milý, nabídne, ať si vezme jedno a poslední si nechá pro sebe. Je to takový můj rituál a věřím, že tak pár lidí, každý takto obdarovaný, učiní šťastným.“ Producent a pořadatel Jiří Turek pak dodal: „Jsme velmi rádi, že si paní Kolářová mohla převzít cenu Zlatý velbloud, a tím jsme tak mohli symbolicky zakončit loňský 6. ročník Komedy festu. Nyní už pilně pracujeme na letošním, sedmém ročníku festivalu humoru. Ten se uskuteční od 31. 5. do 6. 6. v Plzni a bude opět plný skvělých představení, velkých jmen. Také letos získá ocenění za celoživotní přínos českému humoru několik osobností. Jejich jména budou odhalena na jaře.“ V posledních letech si cenu Komedy festu z Plzně odvezli (kromě vloni oceněných) Jiřina Bohdalová a Stanislav Zindulka či Iva Janžurová a Petr Nárožný.

Foto: Jaroslav Hauer