Kraj poděkoval koncertem těm, kteří pomáhali při tragické události v Lenoře

Antonín Krák při předávání plaket, zcela vpravo starosta Lenory Antonín Chrapan (zdroj kraj-jihocesky.cz)

JIHOČESKÝ KRAJ – Jistě každý z nás si vzpomene na tragickou událost, která se stala na začátku října loňského roku v Lenoře na Prachaticku (podrobnosti najdete zde). Jedním z bytových domů zde totiž otřásl výbuch. Po téměř půl roce se právě dnes konal jako poděkování benefiční koncert všem těm, kteří pomáhali občanům Lenory.

V Jeremiášově koncertní síni v Českých Budějovicích se tak sešli záchranáři, profesionální i dobrovolní hasiči, policisté, neziskové organizace Adra, Český červený kříž a Diecézní charita, místní praktická lékařka, občané Lenory, kteří na místě nejvíce pomáhali i starosta obce Antonín Chrapan. „Dnešní benefice je velkým poděkováním vám všem, kteří jste se na záchraně životů a odstraňování následků neštěstí podíleli,“ řekl v úvodu krajský radní Antonín Krák.

Na koncertě vystoupila skupina New Rangers. Kromě kulturního zážitku si přítomní z koncertu odnesli i pamětní plaketu, kterou jim předali zástupci kraje. „V našem kraji se traduje, že my Jihočeši si nejsme navzájem lhostejní a v případě potřeby si umíme podat pomocnou ruku. V duchu hesla ´Nikdo se nemusí bát, že ve svém neštěstí zůstane sám´. A právě v Lenoře jste vy všichni dokázali, že to bezezbytku platí,“ zdůraznil Krák. Ten zároveň tlumočil všem poděkování a pozdrav hejtmanky Ivany Stráské, která se nemohla akce z pracovních důvodů akce.

K poděkování se připojil i ředitel krajského úřadu Milan Kučera. „Velice děkuji všem, kteří se podíleli na zvládnutí této neblahé mimořádné události a minimalizaci jejích následků. Zároveň bych chtěl poděkovat i všem svým spolupracovníkům z našeho úřadu, kteří se od první chvíle rovněž do celé akce aktivně zapojili. A jen pevně doufám, že se na jihu Čech nebude nic podobného opakovat,“ uvedl Kučera.

Z pódia promluvili k oceněným mimo jiné i ředitelé Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje Marek Slabý, ředitel Hasičského záchranné sboru Lubomír Bureš a ředitel Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje Luděk Procházka. Všichni poděkovali svým zaměstnancům za výbornou spolupráci a rychlý transport zraněných do nemocnice.

Jihočeský kraj zřídil ihned po této tragické události účet veřejné sbírky, na který lze zasílat finanční pomoc lidem, které výbuch postihl. Jeho číslo je: 370707070/0300. Přispívat na něj bude možné ještě do 31. března 2020. Peníze mezi potřebné se pak budou rozdělovat v dubnu letošního roku.

S využitím tiskové zprávy