Chřipka kraj pomalu opouští, Zlínsko ale s epidemií dál bojuje

Ilustrační foto

ZLÍNSKÝ KRAJ – Podle krajských hygieniků je chřipka ve Zlínském kraji dala na ústupu. Za poslední týden počet nemocných klesl ve všech bývalých okresech s výjimkou Zlínska, kde epidemie stále přetrvává. Většina nemocnic proto ruší dříve vydané zákazy návštěv.

Zlínsko se epidemie ještě nezbavilo

Počet hlášených akutních respiračních onemocnění klesl ve Zlínském kraji za poslední týden o 8,2 procenta, přičemž celková nemocnost dosáhla hodnoty 1578 nemocných na sto tisíc obyvatel. „U chřipkových onemocnění poklesla nemocnost o 37,3 procent na hodnotu 187 na sto tisíc obyvatel,“ sdělili dnes krajští hygienici.

Nejméně nemocných je na Vsetínsku, naopak na území Zlínska stále přetrvává epidemie. Tady počet zaznamenaných akutních respiračních onemocnění dosahuje počtu 2176 nakažených na sto tisíc obyvatel.

I přes vysoký počet nemocných letos podle hygieniků k tragédii nedošlo. „Celkem ve Zlínském kraji máme evidováno k dnešnímu dni sedm závažných průběhů chřipky A s nutností hospitalizace na JIP či ARO odděleních. Nikdo na následky onemocnění nezemřel,“ uvedli odborníci.

Návštěvy povoleny, v Baťově nemocnici ale jen v porodnici

Na základě zlepšující se situace hygienici doporučili zrušit zákazy návštěv ve zdravotnických zařízeních a domovech na Vsetínsku, Uherskohradišťsku a Kroměřížsku. Tři ze čtyř krajských nemocnic tak od dnešního dne ruší zákaz návštěv na všech svých lůžkových odděleních. „Na Zlínsku je nemocnost stále vysoká, Krajská nemocnice T. Bati tak prozatím alespoň zmírnila opatření v porodnici, na ostatních lůžkových odděleních zákaz návštěv dál platí,“ oznámil dnes mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant.

Do zlínské porodnice mohou příbuzní přijít od dvou do šesti odpoledne v maximálním počtu dvou osob. Neměli by s sebou však brát děti do deseti let. „Návštěvu svých blízkých by i na těchto odděleních měli zcela jistě odložit lidé s příznaky akutního respiračního onemocnění,“ dodal Havrlant.

Návštěvy povolila i nemocnice ve Valašském Meziříčí. „Na základě zlepšení epidemiologické situace v regionu rozhodlo dnes vedení Nemocnice Valašské Meziříčí o okamžitém ukončení zákazu návštěv. Už dnes tedy mohou lidé navštívit své blízké v nemocnici bez omezení,“ informovala její mluvčí Radka Miloševská.

I přes zrušení zákazu nemocnice stále žádají, aby případní návštěvníci zvážili svůj zdravotní stav. „Apelujeme na návštěvy, které přicházejí za svými příbuznými do zdravotnických zařízení či ústavů sociální péče, aby pokud vykazují známky akutního respiračního onemocnění, svoji návštěvu odložily, protože jakékoliv další onemocnění může výrazně zhoršit zdravotní stav hospitalizovaných osob,“ doporučili krajští hygienici.