Divočáci se (nejen) v Mníšku množí geometrickou řadou. Pomohl by návrat vlka do krajiny?

Ilustrační foto: Středozemě

PRAHA-ZÁPAD – O obrovských škodách a spoušti, kterou napáchali divočáci v Mníšku pod Brdy, psali NOVINY KRAJE už počátkem února.  V okolí města se stále pohybuje přemnožené stádo. Otázkou je, co bude dál?

Nepovolené odchytové klece

Nájezdy divočáků trápí město už několik let. Jejich likvidace je ale velmi komplikovaná. Drátěné ploty nebo chemické odpuzovače nepomáhají. Navzdory evidentním škodám městu nepovolil nadřízený orgán umístění odchytové klece do rozsáhlého parku v intravilánu města, kde se divočáci často zdržují. Odchytová klec je ale v centru města jediným řešením, protože tady myslivci nemohou zasáhnout.

Naháňky budou běžné

Během ledna odstřelili myslivci v Mníšku pod Brdy a okolí jedenáct divočáků. Další naháňky budou kvůli březosti bachyní až koncem května.  Podle starostky města Magdalény Davis se bohužel stanou běžnou součástí našeho života, aby se škody černé zvěře alespoň částečně redukovali. „Podle mého odhadu by jich ročně mělo proběhnout alespoň pět až šest. Časem ale nebude stačit ani to,“ uvedla.

Změny v zemědělství a návrat predátorů

K zásadnější redukci prasat může dojít až po razantních krocích na celostátní úrovni, a to hlavně v zemědělství. „Nezbytné bude zejména zmenšení polí s řepkou a kukuřicí a povinnost zemědělců ponechávat přechodové pásy a mezery mezi polem a lesem. Dalším krokem pak musí být zcela seriózní debata nad navrácením přirozeného predátora, tedy například vlka, do běžné české krajiny a co je pro to potřeba udělat,“ uvedla pro Zpravodaj městečka pod Skalkou Magdaléna Davis.

Problém celého kraje

Problémy s divočáky mají i v ostatních částech Středočeského kraje, hlavně tam, kde jsou lesy. V Psárech před časem naháněli černou přímo v ulicích stejně jako v Mníšku. V polovině ledna vyrazili na odlov myslivci také na Kladensku u Libušína. V postižených oblastech je třeba sledovat výzvy městských úřadů a mysliveckých svazů. V době, kdy chystají naháňky na divočáky, není dobré se pohybovat po lese a je třeba dodržovat pokyny a opatrnost.