Za odvolaného ředitele psychiatrické nemocnice v Brodě se postavili jeho zaměstnanci

Po odvolání ředitele Jaromíra Maška je situace v Psychiatrické nemocnici v Havlíčkově Brodě kritická. Foto: http://www.plhb.cz/content/video

HAVLÍČKŮV BROD – Ministr zdravotnictví Vojtěch Adam odvolal k 16. únoru ředitele Psychiatrické nemocnice Havlíčkův Brod Jaromíra Maška. Důvodem podle něj byla především nespokojenost s aktivitou nemocnice při realizaci reformních kroků v oblasti péče o duševní zdraví. Reakce na ministerské rozhodnutí však na sebe nenechala dlouho čekat, za odvolaného ředitele se postavili vedoucí zaměstnanci brodské psychiatrické nemocnice, kteří v otevřeném dopise ministrovi avizovali, že zvažují podat hromadné výpovědi. V pátek 21. února do Brodu přijet sám ministr, aby komplikovanou situaci projednal přímo v nemocnici.

„Odvoláním a jeho zdůvodněním jsme jako zaměstnanci Psychiatrické nemocnice Havlíčkův Brod šokování a znechuceni. Tisková zpráva obsahuje některé manipulativní a nepravdivé informace,“ píše se v otevřeném dopise primářů a dalších vedoucích pracovníků psychiatrické nemocnice adresovaném ministrovi zdravotnictví. Třístránkový dopis postupně rozebírá argumenty, kterými ministr obhajuje své rozhodnutí ředitele Jaromíra Maška odvolat a uvádí je v tiskové zprávě. Zaměstnanci zdůrazňují, že mezi pacienty i u odborné veřejnosti má Jaromír Mašek velmi dobrou pověst a není spojený s žádnými skandály. Zároveň připomínají, že se jako nemocnice aktivně a dlouhodobě podílí na Reformě psychiatrie, kterou však vnímají jako nekoncepční. „Mrzí nás, že v tiskové zprávě o odvolání ředitele jsou uvedeny manipulativní a zkreslující informace,“ píší vedoucí zaměstnanci dále a následně rozporují ministerská vyjádření. Nakonec ministra vyzývají, aby přehodnotil složení svého odborného poradního týmu pro oblast reformy psychiatrické péče, a navrhují osobní schůzku, kde by projednali kroky vedoucí k uklidnění situace v psychiatrické nemocnici v Brodě.

Ministr Vojtěch reagoval také otevřeným dopisem. „Potřebuji ředitele, u kterých se budu moci spolehnout na to, že v rámci procesu změny přispějí k co nejzdárnějšímu průběhu všech potřebných kroků v realizaci reformy. Tato očekávání však pan ředitel Mašek dlouhodobě nenaplňoval, přes řadu důrazných doporučení ze strany ministerstva, v mnoha směrech postupoval zcela opačně,“ uvedl ministr a dále argumentuje konkrétními problematickými oblastmi, které podle něj vedly k rozhodnutí o odvolání ředitele Maška. S osobní schůzkou souhlasil a do Brodu přijede dnes, v pátek 21. února.

Petice proti odvolání ředitele Maška

Mezitím lékaři havlíčkobrodské psychiatrické nemocnice v čele s lékařem Dušanem Nováčkem vytvořili petici, která koluje na internetu a hlavně sociálních sítích. „Důvodem našeho nesouhlasu je fakt, že pan ředitel vedl více než čtrnáct let nemocnici tím nejlepším možným způsobem po stránce odborné, ekonomické i lidské a aktivně se podílel na průběhu reformy systému psychiatrické péče v České republice v rámci zákonných, personálních a finančních možností. Zásadně nesouhlasíme s oficiálními prohlášeními a argumenty ministra, kterými svůj krok zdůvodňuje,“ stojí v úvodu petice, která má k 20. únoru 1496 podpisů.

Vedení Havlíčkova Brodu se postavilo za odvolaného ředitele

Na dění kolem odvolaného ředitele Jaromíra Maška reaguje i vedení havlíčkobrodské radnice. To řediteli vyjádřilo podporu. „Velice si vážím dlouholeté vstřícné a korektní spolupráce s panem ředitelem Maškem. Jsem přesvědčen, že jde o odborníka a zároveň člověka, který je na správném místě. Problematiku vždy vnímal ve vztahu k městu i jeho obyvatelům,“ řekl starosta města Havlíčkův Brod Jan Tecl. Dopis, který vedení města v této věci zaslalo ministrovi zdravotnictví Adamu Vojtěchovi, podepsali všichni jeho členové (starosta Jan Tecl, místostarostové Zbyněk Stejskal, Vladimír Slávka a Libor Honzárek). K situaci se pak jednotlivě vyjádřili také Havlíčkobrodští Piráti, kteří s odvoláním ředitele psychiatrické nemocnice nesouhlasí. Při dnešní návštěva ministra se připojí k veřejnému protestu. „Pan Mašek byl člověkem na správném místě. Dokázal z vlastních zdrojů nemocnice našetřit na financování jednoho pavilonu, zaměstnává odborníky se specializovaným vzděláváním, psychiatrickou nemocnici posunul mezi nejvýznamnější specializovaná zařízení v republice. Odvolání ředitele postrádá jakoukoliv koncepčnost. Obáváme se o další chod instituce, která je čtvrtým největším zaměstnavatelem na Havlíčkobrodsku,“ říká havlíčkobrodský zastupitel za Piráty Jan Kerber.
S odvoláním nesouhlasí ani zástupci TOP 09 Havlíčkův Brod. „Zdůvodnění odvolání ředitele ministrem se v porovnání s reálnou skutečností jeví jako nevěrohodné, účelové a zavádějící,“ uvádí v prohlášení zástupci havlíčkobrodském TOP 09 podepsaní místostarostou Liborem Honzárkem a předsedou Martinem Sedlákem.

Možné zákulisí kauzy

Podle některých médií stojí za odvoláním ředitele Psychiatrické nemocnice Havlíčkův Brod Jaromíra Maška vládní tajemnice pro duševní zdraví Dita Protopopová. Ta v léčebně pracovala v letech 2007 až 2009. Podle lékařů brodské psychiatrie neodcházela v dobrém, s ředitelem Maškem měla údajně osobní konflikt. To uvedla havlíčkobrodskému Deníku jedna z místních lékařek. Protopopová, spojená s děním kolem Andreje Babiše mladšího, však spojitost s odvoláním ředitele Jaromíra Maška odmítá. Politické pozadí Maškova odvolání pro portál iROZHLAS.cz odmítl i prozatímní šéf havlíčkobrodské psychiatrie Jiří Konrád.