Ztratili jste nebo nalezli pejska? Nová aplikace mu pomůže najít cestu domů

Ilustrační foto

Státní veterinární správa spustila ve čtvrtek na svém webu novou aplikaci. Ta umožní chovatelům a nálezcům sdílet informace o ztracených a nalezených psech a usnadnit tím jejich návrat domů. „Aplikace by měla prozatím částečně nahradit centrální registr psů, který má vzniknout od roku 2022,“ sdělil mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Od letošního roku musí být všichni psi do třech měsíců věku označeni čipem. Výjimku tvoří pouze starší psi s tetováním. Dosud ale chybí centrální evidence psů a majitelé tak využívají hned několika často placených databází.

To znesnadňuje práci útulkům i strážníkům, kteří v případě nalezení psa musí všechny prověřovat. „Rozhodli jsme se proto zřídit na svém webu databázi, do níž budou moci chovatelé během několika minut jednoduše zadat údaje o svých ztracených psech a naopak útulky, městští či obecní strážníci či jiní nálezci zde budou moci sdílet informace o nalezených psech. Na rozdíl od některých soukromých registrů bude aplikace fungovat zcela zdarma,“ uvedl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

Při použití aplikace musí lidé vyplnit několik povinných údajů. Předně je nutné upřesnit, zda se jedná o nález nebo ztrátu psa, úvést plemeno psa nebo jeho stručný popis, číslo čipu nebo tetování, místo a datum nálezu či ztráty, jméno majitele nebo nálezce a kontakt. Dobrovolně je možné přidat fotografii a další informace do poznámek.

Údaje o psu se budou v databázi zobrazovat deset dnů, pokud je osoba, která je vložila, nesmaže dříve, nebo je naopak neprodlouží o dalších deset dnů. „Všechny uvedené údaje mají za cíl usnadnit kontakt chovatele a případného nálezce a tím usnadnit návrat psa domů,“ dodal Semerád.