Bydlení v Česku? Preferujeme ve vlastním

To, že Češi upřednostňují vlastnické bydlení před nájemním či sdíleným, potvrzuje řada sociologických průzkumů. Vyplývá z nich, že už mladí lidé, sotva plnoletí, by chtěli vlastnit alespoň byt a později, v pětadvaceti letech dům, do kterého by přivedli rodinu.

Z rodného hnízda mladí Češi vyletí v průměru ve 22 letech. První zkušenost se samostatným bydlením získají většinou v nájmu. Jeho výhody jsou v tomto věku jasné – nastěhovat se mohou ihned, s malou počáteční investicí a závazky vyplývající z nájemní smlouvy jsou krátkodobé. Někdy před třicítkou ale pochopí, že rodiče jim byt ani dům koupit nemohou – sami totiž často vlastní bydlení ještě splácí – ale touha opustit pronájem, osamostatnit se a zařídit si svůj domov vyhraje a Češi se začnou rozhlížet po trhu s nemovitostmi.

Všechny generace v Česku preferují bydlení ve vlastním, 80 % naší populace také ve vlastním bydlí, rozhodují se pouze, zda koupí byt nebo dům.

Byt či dům? To je oč tu běží…

Do jakého prostředí chceme přivést děti? Tuto otázku si položí každá mladá rodina. Použít úspory a vzít si hypotéku na vlastní bydlení je už standard, se kterým nám poradí bankéři a odborní poradci. To nejdůležitější rozhodnutí, tedy zda koupit byt ve městě nebo domek na předměstí či na venkově, zůstává na nás. A rozhodnout se správně znamená zajistit si spokojený život na řadu let. Každá životní etapa rodiny si totiž žádá jiné podmínky. Zatímco mladým matkám se jeví jako ideální rodinný domek se zahrádkou a zázemím pro děti, jiné potřeby mají rodiny se školáky a teenagery. Ti potřebují mimoškolní aktivity a společnost vrstevníků, rodiče pak trvale řeší přepravu svých dětí.
Navíc domov by měl zrcadlit svého majitele – pokud máte rádi klid, přírodu, zpěv ptáků a zelenou trávu kolem sebe – volba je jasná, chce to rodinný dům. O ten je ale třeba se starat, takže vás musí bavit také drobné domácí práce, péče o zahradu, stromy i chodníky. Pokud však trávíte volný čas na kulturních, sportovních nebo jiných akcích, nebudete mít pravděpodobně v budoucnu čas a chuť věnovat se údržbě domu a jeho okolí. Byt ve městě s dobrou dopravní dostupností a službami je pro vás tou pravou volbou. Po skončení divadla nebo večírku přijdete domů pěšky nebo taxíkem. Další nespornou výhodou je lepší doprava dětí do školy, na kroužky, tréninky a za víkendovým programem.

NÁJEMNÉ BYDLENÍ
+ malá počáteční investice
(kauce)
+ bez závazků (jen co vyplývá
z nájemní smlouvy) – výhodné
na kratší dobu
– nelze provádět stavební úpravy
– vysoké tržní nájemné
– nenávratná investice

VLASTNICKÉ BYDLENÍ
+ vysoká zákonná ochrana
+ vyšší tržní cena bytu
+ libovolné nakládání s bytem
– vyšší pořizovací cena bytu
– náročnost procesu převodu
jednotky (poplatky, lhůty pro
vyjádření úřadů)
– platba daně z převodu nemovitostí

Jde to skloubit i dohromady

V nabídkách developerů a realitních kanceláří se dá občas najít i bydlení, které přináší výhody rodinného domu a pohodlí bytu v jednom. Bytové domy, které mají vlastní zahrádku buď přímo k bytu, nebo společnou pro všechny, nabízejí skvělou kombinaci obojího. Děti si mohou hrát venku, ale v bezpečí domova a přitom neopustit ulici, ve které bydlí. Takzvané zelené pokoje bývají prodlouženou částí bytu a někdy stačí i dostatečně velká terasa, kterou si lidé dokážou zabydlet a využívají jí po většinu roku.

BYT V BYTOVÉM DOMĚ
+ snadná údržba bytu
+ společné náklady na údržbu domu
+ lepší občanská vybavenost
+ cenová dostupnost
– méně soukromí, sousedé
– menší podlahová plocha
– bez vlastní zahrady

RODINNÝ DŮM
+ více prostoru
+ s vlastní zahradou blíže k přírodě
+ více soukromí
+ svobodné nakládání s nemovitostí
+ více úložných prostor,
– doprava do města
– zahrada a práce s ní spojená