Hasiči na jihu Čech mají za sebou pernou noc. Problémy hlásí i energetici

ilustrační foto (zdroj FB HZS Jihočeského kraje)

JIHOČESKÝ KRAJ – Jsou to teprve dva týdny, co se přes Českou republiku přehnala bouře Sabine, a hasiči i energetici už znovu řeší následky silného větru. Přes naše území se totiž přehnal orkán Julia. Na jihu Čech je aktuálně bez elektřiny několik tisíc domácností.

Vítr začal trápit Jihočeský kraj v neděli 23. února 2020 přibližně od oběda. Do pondělní sedmé hodiny ranní jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů vyjely celkem k 166 událostem. Většina zásahů se týkala odklízení popadaných nebo vyvrácených stromů.

„Kromě toho jednotky musely stále zajišťovat uvolněné části střech, konkrétně plechy nebo krytinu, ale také například komíny nebo štíty. Dále zabezpečovaly uvolněné cedule či billboardy, ukotvovaly reklamy,“ popsala mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů. Jihočeští hasiči však zasahovali i u dvou nehod vlaků, které narazily do stromů, a to u obce Chlum na Strakonicku a u obce Bednáreček na Jindřichohradecku.

Nejvíce práce měly pak jednotky na Prachaticku, Českokrumlovsku, Písecku a Táborsku. „Jednalo se například o uvolněné střešní plechy, tašky či krytiny jednotky upevňovaly například ve Chvalšinách, v Českém Krumlově na Latráně, Budějovické ulici v Táboře, v Blatné v ulici Pod Vinicí, na náměstí Přátelství v Prachaticích, na střeše Základní umělecké školy v Kaplici nebo také na přístřešku na popelnice v Českých Budějovicích v ulici V. Volfa,“ vyjmenovala některé události, k nimž hasiči vyjížděli, tisková mluvčí Vendula Matějů.

Plné ruce práce mají však i energetici. „V současné době řešíme několik poruch v Jihočeském kraji,“ uvedla za distribuční společnost tisková mluvčí Martina Slavíková. Kvůli popadaným stromům na elektrické vedení jsou lidé v některých částech kraje bez elektřiny. Aktuálně je to asi 3 400 odběratelů.

V nočních hodinách prováděli energetici kvůli bezpečnosti spíše vymezování poruch, ale nyní už jsou v terénu a pracují na jejich odstranění. „Všichni dostupní montéři a technici jsou nasazeni do terénu na odstranění poruch. Děláme maximum pro obnovení dodávek elektrické energie,“ potvrdila Slavíková.

Podle odhadů Českého hydrometeorologického ústavu by se již situace měla v průběhu dneška uklidnit.