Přijeďte na mistrovství v řezu révy vinné. Nejlepší řezač vyhraje zlaté nůžky

zdroj: vinarskepotreby.cz

BŘECLAV – V pátek 28. února se uskuteční 16. ročník Mistrovství České republiky v řezu révy vinné ve Šlechtitelské stanici vinařské ve Velkých Pavlovicích. Tradiční vinařské klání pořádá Svaz vinařů České republiky ve spolupráci se společností BS vinařské potřeby.

Na nejvýznamnější vinohradnické události roku musí řezači za 15 minut ukázat svoji šikovnost a praktické zkušenosti. Odborná porota posuzuje kvalitu a čistotu řezu. Rychlost v tomto případě není rozhodující, ale je pouze doplňkovým kritériem. Soutěžit se bude opět ve dvou kategoriích: Junior – žáci a studenti odborných škol a mládež do 21 let včetně a Elite – soutěžící starší 21 let. Ve speciální soutěžní kategorii potom budou zvlášť oceněny soutěžící ženy. „Účastnici kategorie Elite se utkají v řezu odrůdy Pálava na vinici vysazené v roce 2012. Pro juniory je potom připravena mladší vinice s odrůdou Rulandské šedé, která byla vysazena v roce 2014,“ uvedl jednatel společnosti BS Vinařské potřeby Miloš Balga, a dodal, že obě vinice jsou vedené rýnsko-hessenským způsobem. Upřesnil také, že soutěžící mohou používat pouze mechanické nářadí. Vzhledem k síle dřeva doporučuje pilku.

V areálu vinařství bude v průběhu celého dne zajištěný pro vinaře i diváky doprovodný program, jehož součástí bude také prezentace techniky a produktů pro vinaře. Soutěžící a návštěvníci akce se mohou těšit opět i na odbornou přednášku. „K problematice Stolbur a Esca vystoupí Ing. Petr Ackermann s přednáškou na téma „Fytoplazmové žloutnutí a červenání listů révy a chřadnutí a odumírání révy – rozšíření,  ekologie původců a možnosti regulace výskytu,“ uvedl Martin Chlad ze Svazu vinařů ČR.

Kromě hlavní výhry, zlatých vinohradnických nůžek od partnera soutěže Bahco, jsou pro ty nejlepší připraveny i další hodnotné ceny: kvalitní vinohradnické náčiní Bahco nebo zapůjčení vozu značky FORD. Akce se koná za podpory Jihomoravského kraje a města Velké Pavlovice. Dalšími partnery jsou společnosti Kubota, Agrotec, Eika, spolek Vína z Velkých Pavlovic a další. Přihlášky do soutěže a více informací najdete na www.vinarskepotreby.cz

Harmonogram akce:

  • 7.30 – 8.30 registrace soutěžících
  • 9:00 začátek soutěže, seznámení s pravidly (kategorie Elite, následně kategorie Junior)
  • 10:30 odborná přednáška
  • 13:30 vyhodnocení soutěže, předání cen