Máte doma deváťáka? Už jen pár dní může podat přihlášku na SŠ

Míst a středních školách je na Vysočině dost. Přijímací zkoušky však mohou rozhodnout. Foto: archiv Kraje Vysočina

VYSOČINA – Do 2. března musí každý deváťák, který chce pokračovat na střední školu, podat přihlášku ke studiu. Letos na Vysočině vychází ze základních škol přesně 4 373 žáků, kteří se svými rodiči zvažují, kam se bude jejich studijní cesta ubírat dále.

„Počet nabízených míst ke studiu na krajem zřizovaných školách je každoročně o cca 35 % vyšší, než je počet zájemců. Je tedy jisté, že každé dítě se na střední školu nebo učiliště dostane. V případě maturitních oborů však musí žáci úspěšně složit přijímací zkoušku. Z našich statistik je zřejmé, že největší zájem je dlouhodobě o studium na gymnáziích,“ informovala Jana Fialová, radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu.

Stejně jako v minulosti může žák ke středoškolskému studiu podat dvě přihlášky, možnost volby mezi dvěma obory nebo školami dává šanci ještě ve finále hodně ovlivnit, ale pouze v případě, že se povedou přijímací zkoušky.
Na Vysočině si dle Rejstříku škol a školských zařízení ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy mohou žáci vybírat z 65 středních škol – většinu z nich zřizuje Kraj Vysočina, některé jsou soukromé nebo například církev.