Plzeňský kraj se připravuje na možný výskyt koronaviru!

Ilustrační fotografie, zdroj: Shutterstock

PLZEŇSKÝ KRAJ – Česká média stále častěji plní zprávy o koronaviru, který se z čínské provincie Hubei a Wuhan rychle šíří do světa a bohužel před jeho řáděním není ušetřena ani Evropa. Dosud se jím nakazilo přes 80 000 lidí. Přes 2 700 mu jich podlehlo.

První nakažení se již objevili i v sousedním Rakousku a dle nejnovějších zpráv se tři ženy z Mostu nachází v domácí karanténě poté, co se vrátily z víkendového pobytu v Benátkách, tedy z oblasti severní Itálie, kde se koronavir znepokojivě rychle šíří. Dle vyjádření Josefa Kočího z mosteckého protiepidemického odboru se jedná o dvě učitelky a dceru jedné z nich. Příznaky nemoci Covid-19, kterou koronavirus způsobuje, nemají.

V těchto souvislostech se na Krajském úřadě Plzeňského kraje včera uskutečnila koordinační schůzka k připravenosti Plzeňského kraje na možný výskyt koronaviru. Schůzky se zúčastnili zástupci Plzeňského kraje, složek IZS, Krajské hygienické stanice a Krajského vojenského velitelství Plzeň. Plzeňský kraj spolupracuje v této souvislosti velmi úzce s Krajskou hygienickou stanicí a ostatními složkami IZS.

Na základě koordinační schůzky bylo vydáno obecné doporučení pro obyvatele kraje: „V návaznosti na vyjádření Ministerstva zahraničních věcí doporučujeme zvážit návštěvu zemí s výskytem koronaviru. Aktuální informace sledujte na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví  a Ministerstva zahraničních věcí . V případě návratu z rizikových oblastí doporučujeme telefonickou konzultaci s praktickým lékařem.“
Krajská hygienická stanice Plzeňského kraje radí co dělat, pokud jste přicestovali v posledních 14 dnech z oblasti nákazy novým koronavirem), či jste například přestupovali na velkých asijských mezinárodních letištích a nemáte žádné příznaky onemocnění. Zároveň nabádá k zachování klidu a nešíření zbytečné paniky:• Po celou dobu maximální inkubační doby, tj. 14 dnů od odletu z oblasti nákazy zůstaňte pokud možno doma, minimalizujte kontakt s ostatními lidmi.

• Často si myjte ruce mýdlem a vodou, příp. používejte dezinfekční prostředky na bázi min. 70% alkoholu.

• Kontaktujte telefonicky pracoviště protiepidemického odboru místně příslušné krajské hygienické stanice, které rozhodne o náležitých protiepidemických opatřeních včetně případné karantény.

• Váš všeobecný praktický lékař Vám vystaví případné potvrzení o nařízení karantény.

• Pokud se objeví příznaky jako subfebrilní-febrilní teploty, kašel, dušnost, kontaktujte telefonicky místně příslušnou kliniku infekčního lékařství.

• Pokud jste byli vyzváni k vyšetření na infekční kliniku, nejezděte hromadnou dopravou. Pokud je to možné, nasaďte si ochrannou ústní roušku, do čekárny vstupte až na základě domluvy s personálem infekční kliniky.