Pardubický kraj uvolní v případě výskytu koronaviru 10 milionů na nákup ochranných pomůcek

PARDUBICKÝ KRAJ – Kraj se připravuje na možný výskyt koronaviru. Je připraven uvolnit 10 milionů na nákup ochranných pomůcek. Hejtman Martin Netolický svolal v úterý odpoledne mimořádnou poradu se zástupci složek integrovaného záchranného systému, Nemocnice Pardubického kraje a Krajské hygienické stanice v souvislosti s možnou hrozbou výskytu koronaviru.

„Vzhledem ke zjištěnému výskytu tohoto onemocnění v okolních zemích je možné očekávat, že je otázkou možná několika dní, kdy bude koronavirus diagnostikován také u nás, a proto je nutné se vzájemně informovat o postupu složek IZS. Pro tuto chvíli platí, že pokud by byl jakýkoliv pacient pozitivní, tak bude okamžitě zajištěn převoz do Nemocnice na Bulovce v Praze,“ uvedl hejtman Netolický.

„Musíme nadefinovat skladovací prostory pro případný hromadný nákup ochranných pomůcek. Pro tuto chvíli jsme připraveni z krajského rozpočtu vyčlenit 10 milionů korun,“ řekl hejtman, podle kterého je nutné zaměřit se také na základní osvětu v oblasti hygieny. „Budeme distribuovat nejen do našich škol informační letáky týkající se základní hygieny. O spolupráci požádáme také starosty obcí jakožto zřizovatele mateřských a základních škol a ředitele nejen krajských příspěvkových organizací,“ doplnil hejtman.

Nemocnice Pardubického kraje má stanovena pravidla ve smyslu identifikace rizikového pacienta, stanovení způsobu vyšetřování podezřelých z nákazy, odběru biologického materiálu, izolace pacienta a používání stanovených ochranných prostředků. „Osobní ochranné prostředky, zejména respirátory a ochranné obličejové štíty, byly zajištěny v dosažitelném množství oddělením centrálního nákupu,“ uvedl generální ředitel Tomáš Gottvald s tím, že bude ustanoven krizový štáb nemocnic a připraví se na možnost vyčlenění celého multioborového pavilonu v Pardubické nemocnici, který má přibližně 70 lůžek.

Podle zástupců jednotlivých složek integrovaného záchranného systému jsou sloužící příslušníci ochrannými pomůckami pro tuto chvíli vybaveni. „Musíme tlačit na stát, aby skrze Správu státních hmotných rezerv zajistil dostatečné množství ochranných pomůcek, protože se musí jednat o řízený a koordinovaný postup,“ dodal hejtman Netolický.

Ilustrační foto: Shutterstock