Postavit hřiště a opravit bazén. Na Žákovském fóru děti probraly, co v Kroměříži zlepšit

Ilustrační foto

KROMĚŘÍŽ – Zástupci žáků druhých stupňů pěti kroměřížských základních škol probírali s představiteli radnice problémy, které je nejvíc pálí a o kterých se domnívají, že by jim město mělo věnovat pozornost. Mezi nejčastěji zmiňovaná témata čtvrtého Žákovského fóra patřilo budování nových dětských hřišť a rekonstrukce plaveckého bazénu. Nezapomnělo se ani na plochy pro venčení psů nebo cyklostezky.

Žáci diskutovali o jednotlivých tématech v pěti skupinách za přítomnosti zástupců příslušných odborů radnice. Pro debatu se vymezily okruhy Školství, kultura, volný čas a sport, Rozvoj města, Doprava, bezpečnost a mobilita, Sociální život a zdraví a Životní prostředí. „Cílem projektu bylo formulovat problémy města a možnosti jejich řešení očima nejmladší generace. Podle jejích zástupců je nejdůležitější budování nových dětských hřišť zvláště v oblastech nové bytové výstavby,“ řekla Michaela Jiříková z odboru regionálního rozvoje.

Podle žáků je také nutné opravit krytý plavecký bazén, rozšířit místa pro venčení psů a zlepšit podmínky pro cyklisty vybudováním cyklostezek a cyklopruhů. Do desítky nejčastěji probíraných problémů a cílů zařadili i výsadbu nové zeleně v centru, vybudování víceúčelové sportovní haly, organizování úklidových akcí ve středu města, řešení dopravní situace křižovatky ulic Havlíčkova a Albertova, budování bezbariérového prostředí a řešení chování některých Kroměřížanů, především bezdomovců a obyvatel problematických oblastí.

Témata a náměty na zlepšení, které se díky hlasování účastníků Žákovského fóra dostala do první desítky, budou součástí březnové ankety mezi žáky druhého stupně základních škol. Ta pořadí problémů stanovené fórem buď potvrdí, nebo změní.

Žákovské fórum umožňuje mladým Kroměřížanům vyjádřit se k otázkám města a kvality života v něm. „Umožňuje jim formulovat, co se jim líbí více a co méně, a navrhovat cesty, jak problémy řešit. Zajímavé je, že v mnohých připomínkách se shodují s dospělými obyvateli města, jež se zapojují do obdobných diskuzí, které město Kroměříž organizuje,“ dodala místostarostka Daniela Hebnarová.