Poznejte kouzelný svět železnic v Modelovém království na Vysočině

Modelové království. Zdroj: mkzdar.cz pro novinykraje.cz

Jste-li fandové do modelářství, a to konkrétně vláčků, mašinek i přírody, tak to musíte navštívit Modelové království ve Žďáře nad Sázavou. Postavila ho parta místních nadšenců a unikátní je tím, že je zasazené do reálného prostředí Vysočiny. Takže nastupte…a jedem!

Úžasné království

Město Žďár nad Sázavou mnozí znají ve spojení s významnou památkou, kterou je kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. A právě jeho zmenšeninu zdobí jedno z největších modelových kolejišť u nás. Modelové království, které je laděné do období osmdesátých let minulého století, najdete v prostorách žďárského kulturního domu. Železniční stanice, rozsáhlé kolejiště, mašinky, vagónky, ale i příroda a památky, to vše je postavené co možná nejvíce podle skutečnosti. Jejich stavitelé – žďárští fandové modelů a železnic – si vybrali za vzor Českomoravskou vrchovinu.

Malé, ale přitom jedno z největších

Díky důmyslnému rozestavění je využit každičký prostor nevelké místnosti, kolejiště je postavené do skoro uzavřeného písmene „U”. Přijedete-li s dětmi, nebojte se, že neuvidí. Podél celého kolejiště jsou lavičky, na které si mohou stoupnout a Modelové království budou mít jako na dlani. A co všechno můžete obdivovat? Je to především žďárské nádraží s vláčky, modely stanic Nové Město na Moravě a Nedvědice, viadukt u Dolních Louček, sportovci ocení areál s hotelem Ski a milovníci památek si budou moci prohlédnout hrad Pernštejn a samozřejmě již zmíněný poutní kostel sv. Jana Nepomuckého.

Modelové království. Zdroj: mkzdar.cz pro novinykraje.cz

Úžasné detaily

Kolejiště netvoří jen reálné stavby, ale také propracovanost a pravdivost samotného terénu – lesy, louky, pole a zahrady. Detailně vymodelované jsou i postavičky a scénky ze života lidí. A je na co se dívat! Při pozorném sledování spatříte jak se pohybují a dělají různé činnosti, například čekají na perónu na vlak, pracují na zahrádce nebo grilují u domku maso.
“Království” doplňuje i maličká socha mamuta od místního sochaře Michala Olšiaka, požár i svítící hvězdná obloha. A samozřejmě, po kolejích se prohánějí osvětlené vlakové soupravy. Ale nečekejte žádné akční scény, blikající reklamy a další atrakce. Modelové království je skvělou podívanou nejen pro všechny děti, ale i rodiče a prarodiče.

Místo

Kraj Vysočina, okres Žďár nad Sázavou, město Žďár nad Sázavou

Kontakt

Modelové království o.s.
Dům Kultury (boční vchod)
Dolní 183/30, Žďár nad Sázavou 1
tel: +420 603 742 409
e-mail:
wze@seznam.cz
www.mkzdar.cz

Otevírací doba

září – červen: sobota – neděle 10 – 17 hodin
červenec a srpen: středa, čtvrtek a neděle 10 ľ 17 hodin

Vstupné

dospělí 70 Kč
děti do 15 let 35 Kč
rodinné vstupné (2+1) 170 Kč
rodinné vstupné (2+2) 190 Kč
rodinné vstupné (2+3) 220 Kč
fotografování, filmování 20 Kč

Kde se najíst a ubytovat?

Žďár nad Sázavou má širokou nabídku restaurací, penzionů i hotelů. Navštivte žďárské internetové stránky Turistického informačního centra a můžete si vybrat, kam jít na oběd či se ubytovat.

Modelové království. Zdroj: mkzdar.cz pro novinykraje.cz