Pulčínské ledopády na Valašsku vás okouzlí svojí barevnou krásou

Pulčínské skály - ledopády. Foto: Zdeněk Urbanovský

V zimě, když oblevu střídá mráz, nastal ten pravý čas na výlet do Pulčínských skal. Jejich ozdobou jsou žluté a oranžové, až čtyři metry dlouhé ledopády a rampouchy. Tuto jedinečnou podívanou zažijete v odlehlém údolí největšího pískovcového skalního města na Moravě – Pulčínských skalách v Chráněné krajinné oblasti Beskydy.

Cesta tam a zase zpátky

Nejsnáze je přírodní zajímavost Pulčínské ledopády dostupná z osady Pulčín, která je součástí obce Francova Lhota. Zde můžete zaparkovat na veřejně přístupném (placeném) parkovišti, které se nachází nedaleko Turistického informačního centra. I když vaše cílové místo leží mimo turisticky značené trasy, nezabloudíte. Cesta je vyznačena speciálními značkami. Nejdříve se z parkoviště (nedaleko se nachází i autobusová zastávka) vydejte po cyklotrase č. 6117. Cestou se můžete rozhlédnout po krajině z několika vyhlídkových míst. Přibližně za necelé dva kilometry sejdete ze značené cyklotrasy kolem dřevěného turistického přístřešku a budete sledovat směrové šipky. Zhruba po 500 m přijdete ke skalnímu útvaru Propadlý hrad. Místo, které kdysi pojmenovali trampové Ancona, tvoří skály a kamenné moře. Tento kaňon s ledopády je nejpřísněji chráněnou částí skal, kde mráz vytváří unikátní barevnou podívanou. Proto nechoďte mimo povolené stezky, buďte ohleduplní k přírodě, chovejte se k ní s respektem a nepoškozujte ji. Odměnou vám bude království ticha a krásy. Stejnou cestou se opět vraťte zpět do osady Pulčín.

Když příroda barevně čaruje

Pulčínské skály jsou největším skalním městem moravské části Karpat. Jsou tvořeny skalními stěnami, kamenným mořem, sutěmi a pseudokrasovými jevy. Několikametrové rampouchy, které se tvoří ve skalních puklinách a převisech a mohou dosahovat až čtyř metrů, vznikají v období střídání mrazů s oblevami. A co způsobuje jejich zabarvení? Původně se geologové domnívali, že barevné tóny způsobuje prosakujicí voda nesoucí mikroskopické částečky sloučenin železa. Tato teorie byla však vyvrácena, neboť se zjistilo, že zbarvení způsobuje mikroskopická sněžná řasa žijící ve sněhu a ledu. A tak díky řasám můžete obdivovat barevnou krásu oranžově žlutých až nahnědlých ledopádů.

Turistické informace

Pulčínské ledopády jsou přístupné pouze v zimním období od začátku ledna do poloviny března. Cesta k nim není nijak náročná, ale pro kočárky nevhodná. Budete se pohybovat v hornatém terénu, místy po zledovatělých cestách. Doporučuje se proto pevná protiskluzová obuv. Celková trasa procházky z centra Pulčína k ledopádům a zpět měří asi pět kilometrů.

Místo

Zlínský kraj, okres Vsetín, obec Francova Lhota, osada Pulčín

GPS parkoviště Pulčín (placené): 49.2201136N, 18.0765658E
GPS turistický přístřešek Pod Hradiskem: 49.2308703N, 18.0906822E
GPS Pulčínské ledopády: 49.2309956N, 18.0848331E

Kontakt

Informační centrum Pulčín
Pulčín 13, 756 12 Francova Lhota
tel.:
+420 571 458 237
e-mail:
infocentrumpulcin@seznam.cz
www.francovalhota.cz

Pulčínské ledopády nacházející se v Národní přírodní rezervaci Pulčín-Hradisko jsou vzhledem k nutné a přísné ochraně přírody přístupné pouze od 1. ledna do 15. března.

Kde se najíst?

Na Formance
Lidečko 31, 756 12 Horní Lideč
tel: +420 577 330 031, +420 577 330 030
e-mail:
restaurace@rivieratour.cz
www.naformance.cz

Tip na ubytování?

U pulčínské stezky
Francova Lhota – Pulčín 30, 756 12
pošta Horní Lideč
tel.: +420 603 231 996
e-mail:
leonek@cbox.cz
www.pulciny-jinak.cz

Pulčínské skály – ledopády. Foto: Zdeněk Urbanovský