Slavná vykladačka karet Mademoiselle Lenormand: Jaké asi bylo tajemství jejího úspěchu?

Mademoiselle Lenormand

Karty Lenormand – jedná se o jedny z nejoblíbenějších vykládacích karet v Evropě. Francouzka slečna Lenormand byla zřejmě nejslavnější věštkyní na sklonku 18. a na počátku 19. století. Příčinou jejího vlivu a úspěchu se staly právě tyto karty, které jsou podle ní nazvány “Lenormand”.

Kým byla

V 18. století v podstatě proslavila karetní výklady. Marie Anna Adelaida Lenormand se narodila roku 1772 ve francouzském Alenconu a zemřela roku 1843 v Paříži.

Byla vychována jako sirotek v klášteře benediktinek. Ve 14 letech se poprvé dostala do Paříže, kde pracovala v obchodě s látkami, který měl její nevlastní otec (matka se před smrtí ještě stačila znova vdát). Setkala se s jinou věštkyní, které se říkalo Madame Gilbert, a která Lenormand pomohla v samých začátcích. Během let se stala Lenormand jednou z nejoblíbenějších věštkyň, byla přezdívána jako “pařížská Sibyla”.

Nadání

Jako správná kartářka byla nadána kromě jasnovidných schopností i psychologickou bystrostí. Dokázala prý rozeznat povahu i momentální rozpoložení svého zákazníka. Tato žena vykládala nejen tehdejším “celebritám”, ale i obyčejným lidem. Z věštění prý dokázala udělat mimořádnou událost – ostatně mimo výkladů z karet používala také astrologii. založila si dokonce v Paříži věštecký salón.

Slavné osobnosti

Vypráví se, že slečna vykládala karty samotnému Napoleonovi, a že mu předpověděla ruskou pohromu a tragický konec – pokud věřil tomu, že karty nelžou, takové zprávy jej jistě nepotěšily. Dále vykládala kupříkladu ruskému caru Alexandrovi I., či Maratovi a Robespierrovi – oběma předpověděla tragický osud.

Díky bohaté klientele se jí dokonce podařilo nastřádat značné jmění. Takže kromě statků v Alenconu vlastnila i dům v Paříži a zámek u Poissy.

Po její smrti se její systém výkladu karet rozšířil do celé Evropy a i ve světě patří dodnes k nejoblíbenějším.