Pavel Kříž vyrazil do lázní, rekreaci mu ale překazila vražda!

Pavel Kříž hraje v seriálu Místo činu Ostrava plukovníka Leoše Kubelíka, ředitele ostravské kriminálky. Je to člověk ukázněný, výkonný, s velkými ambicemi, které přesahují jeho město. Je neméně inteligentní a zkušený, ale těžko uchopitelný. Bohužel je také dost záludný. Nechybí mu prosté lidské vlastnosti. Emu, kterou v seriálu hraje Pavla Beretová, nemá rád. Ženská podle něj do kriminalistiky nepatří, ale když je to pro něj výhodné, popře v sobě i tento názor. Kupodivu není jen ředitel, ale také skutečný kriminalista, což dokáže ve svém vlastním kriminálním případu, který vás dnes čeká ! 

Hrajete zkušeného kriminalistu, jak byste ho popsal?

Jako člověka, který je na svém místě. Má zkušenosti a potřebné schopnosti na to, aby byl úspěšným šéfem.

Můžete lehce charakterizovat vztah vaší postavy s jejími podřízenými?

S mužskou částí si rozumí velmi dobře. S některými kolegy ho spojuje přátelství a společná práce na případech z minulosti. S Grodskou jako novou šéfkou 1. oddělení si nerozumí a myslí si, že na takové pozici nemá být.

Leoš Kubelík má pocit, že povolání kriminalisty není pro ženy. Jak se na to díváte vy?

Kubelík to nemyslí zle a ani není osobní. Domnívá se, že taková práce je pro ženu příliš drsná. Ostatně přesně tohle Emě v jednom dialogu říká. Spíše bych řekl, že se jí před některými zážitky snaží chránit, než že by ji chtěl diskriminovat. Já jsem policistou na oddělení vražd nikdy nebyl, takže nevím, co všechno to detailně obnáší, a proto na to nemohu odpovědět.

Leoš není jen šéf, který sedí u stolu a dává příkazy, ale také aktivně vyšetřuje. Je to pro vás díky tomu zajímavější?

Ano, to jistě. Díky tomu byla postava Kubelíka opravdu zajímavější. Díl, ve kterém odjede do lázní, kde se stane vražda, byl pro mě za odměnu. Taková klasická detektivka bez běhání s pistolí. Věřím, že by se mohl divákům líbit.

Seriál je inspirován skutečnými událostmi, vybavoval jste si nějaké při čtení scénáře?

Ne, to nevybavoval. Kromě „Kubelíkova případu“, se má postava objevuje sporadicky, většinou na poradách.

Herec Pavel Kříž (18. dubna 1961 v Brně)

Divadlo začal hrát již v dětských letech. První filmové role se mu pak naskytly v době jeho studií na konzervatoři.

Proslavil se rolí Štěpána Šafránka v komediích Dušana Kleina Jak svět přichází o básníky (1982), Jak básníci přicházejí o iluze (1984), Jak básníkům chutná život (1987), Konec básníků v Čechách (1993) a Jak básníci neztrácejí naději (2003).

V roce 1988 emigroval do Kanady. Po návratu v první polovině 90. let se postupně znovu vrátil k rolím v českých filmech a později i k práci v divadle. Namátkou se objevil například v komediích Andělské oči (1994), Stůj, nebo se netrefím (1997), ve filmu Ať žijí rytíři! (2009) nebo seriálu První republika (2014).

Vedle herectví se věnuje rovněž psychoterapii, kterou také vystudoval.