Kraj se připravuje na koronavirus. Jedná se o speciální ordinaci i výbavě zdravotníků

Ilustrační foto

ZLÍNSKÝ KRAJ – Zřízení speciální ordinace v Baťově nemocnici pro lidi nakažené koronavirem a dostatečná výbava zdravotníků. To je hlavním tématem jednání, které bude dnes probíhat mezi vedením kraje a řediteli krajských nemocnic. V plánu jsou také bezpečnostní opatření pro školy, do kterých se příští týden vrátí žáci po jarních prázdninách.

Tématem dnešní schůzky s řediteli krajských nemocnic je i zajištění vybavení zdravotníků, kteří budou spolu se záchranou jezdit pro odběry k osobám s příznaky nového typu chřipky. „Nezbytností je také zřízení ordinace v KNTB určené pouze pro vyšetřování pacientů s příznaky nemoci způsobené koronavirem, aby občané, kteří se budou vracet ze zahraničí v rámci jarních prázdnin, nám neběhali po nemocnici, a šli cíleně na jedno místo,“ informoval hejtman Jiří Čunek.

Aktuálně se řeší zajištění dostatečného množství roušek, respirátorů a osobních ochranných pomůcek pro zdravotníky. „Roušky jsou naprostou nezbytností jak u operací, tak i při standardním pohybu mezi pacienty. Bohužel tím, jak se někteří lidé jimi nesmyslně předzásobili, vykoupili rezervy a momentálně jsou dodávky roušek a respirátorů omezené,“ dodal hejtman.

V kraji začaly jarní prázdniny, nicméně po týdnu se žáci vrátí zpět do lavic. Mnozí z nich mohou být po návštěvě rizikových oblastí. Zlínský kraj ve spolupráci s krajskou hygienickou stanicí proto řeší již s předstihem případná opatření. „Dohodli jsme se, že ředitelům škol během první poloviny tohoto týdne zašle krajská hygiena metodiku, aby věděli jak po ukončení jarních prázdnin postupovat,“ doplnil hejtman Čunek.

Po návratu z rizikové oblasti kontaktuje lékaře nebo hygienickou stanici

Podle krajských hygieniků bylo doposud v kraji vyšetřeno třicet osob s podezřením na koronavirus. „V posledních dnech se jedná zejména o osoby, které se vrátily z pobytu z Itálie v regionu Lombardie, Benátska, Emilia-Romagna a Piedmontu. K dnešnímu dni bylo vyloučeno testem metodou PCR onemocnění u 25 odebraných osob. Na další výsledky čekáme,“ uvedli včera hygienici.

Vzhledem k současné situaci hygienici vybízejí občany, kteří se nyní vrací z rizikových oblastí, aby po příjezdu zůstali doma a telefonicky kontaktovali svého lékaře nebo hygienickou stanici v kraji a poradili se. Doporučuje se, aby cestovatelé po návratu z těchto oblastí co nejvíce omezili kontakt s veřejností a sledovali svůj zdravotní stav po dva týdny od návratu.

Krajská hygienická stanice Zlínského kraje pro své občany zřídila telefonní linku 724 221 953 a 577 006 759, které jsou k dispozici každý den od 7 do 18 hodin. V případě onemocnění se můžete mimo pracovní dobu obrátit na MUDr. Jana E. Hoškovou na telefonu 602 156 923 a MUDr. Vlastu Fojtíkovou na čísle 725 105 497.